11.11.2014 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

DPL nie sú "bezcenné"

To si myslí Marek Guman, predseda novovzniknutého občianskeho združenia s názvom Združenie vlastníkov DPL. Reaguje tak na výzvu Fondu národného majetku, ktorý umožňuje do konca kalendárneho roka previesť „bezcenné“ cenné papiere bezodplatne na jeho účet.

Jedná sa nielen o cenné papiere z prvej vlny kupónovej privatizácie, ale aj o družstevné podielnické listy. „A tu vzniká problém,“ pokračuje predseda občianskeho združenia:  „podľa nášho názoru bezcenné cenné papiere a družstevné podielnické listy nemajú rovnaké postavenie a DPLkám je potrebné venovať osobitný prístup.“ Zatiaľ čo akcie mohli ľudia získať sami, dobrovoľne, podľa vlastného uváženia, družstevné podielnické listy im boli odovzdané ako satisfakcia, náhrada za krivdy kolektivizácie v minulom režime. Prvé porevolučné vlády chceli vydaním týchto listov odškodniť oprávnené osoby, ktoré v predošlom režime vložili nejaký majetok do poľnohospodárskych družstiev, bývalých JRD. No čas ukázal, že tento dobrý úmysel naplnený nebol. V minulosti bolo viacero pokusov riešiť tento háklivý problém slovenského družstevníctva, no doposiaľ sa neurobili žiadne konkrétne kroky.

 

Prvoradým zámerom občianskeho združenia je združiť čo najväčší počet majiteľov DPL do spoločnej organizácie s cieľom spoločne presadzovať a hájiť ich práva.  Združenie preto vyzýva všetkých majiteľov družstevných podielnických listov, aby zvážili odovzdanie DPL Fondu národného majetku a kontaktovali Združenie vlastníkov DPL, kde im budú poskytnuté ďalšie informácie. Členstvo v združení môže byť nápomocné aj občanom, ktorým družstvá mali DPL vydať, no neurobili tak.

 

„Nikto tento problém nevyrieši vtedy, keď bude bojovať a domáhať sa svojich práv sám za seba,“ uvádza predseda združenia,“ je potrebné združiť sa a spoločne diskutovať na túto tému s príslušnými štátnymi orgánmi a zainteresovanými osobami. Naším cieľom je nájsť prijateľné riešenie, ktoré by splnilo pôvodný účel vydania družstevných podielnických listov. Majitelia DPL si zaslúžia primerané odškodnenie,“ uzatvára Marek Guman.

Združenie vlastníkov DPL

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Komentáře k článku

  1. Zdedil som majetkový podiel po zosnulych rodičoch nie dpl je prevedeny po dedič.konaní na mňa a brata čo s tým ak družstvo konkrétne PD. Očová sa rozpadne -krachne? Rodičia cely život venovali družstvu a podiel má velkú hodnotu vložili živy aj hmotný inventár a veľa odpracovaných rokov-cely život. Jozef okr. Detva

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down