15.04.2011 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Drahé potraviny zvyšujú riziko chudoby

Ceny potravín sú podľa Svetovej banky o 36 percent vyššie než pred rokom.

Rastúce ceny potravín, ktoré sú výsledkom hlavne zvyšujúcich sa cien palív, vháňajú milióny ľudí do extrémnej chudoby. Oznámila to Svetová banka (SB).
Jej prezident Robert Zoellick preto vyzval skupinu G20, aby urobila viac na ochranu najchudobnejších pred rastúcimi cenami potravinových komodít. Francúzsko, ktoré momentálne G20 predsedá, už prisľúbilo, že problém cien potravín bude jednou z priorít skupiny.
Podľa banky sú v súčasnosti svetové ceny potravín o 36 % vyššie než v rovnakom období minulého roka, k čomu momentálne najviac prispievajú nepokoje v severnej Afrike a na Blízkom východe.
V dôsledku tohto rastu sa od júna minulého roka dostalo pod hranicu extrémnej chudoby, keď príjem človeka na deň je nižší než 1,25 USD (0,87 eura), približne 44 miliónov ľudí. V prípade rastu cien o ďalších 10 % spadne do tejto kategórie ďalších 10 miliónov ľudí.
A v prípade, že by sa ceny zvýšili o 30 %, počet najchudobnejších sa rozšíri o 34 miliónov. Podľa SB žije v súčasnosti vo svete z menej než 1,25 USD na deň zhruba 1,2 miliardy ľudí.
Svetová banka dodala, že ceny základných potravinárskych komodít sa pohybujú v blízkosti úrovne z kritického roka 2008, pričom najviac rastú ceny kukurice, pšenice a sóje. Jedinou výnimkou je ryža, ktorej cena za minulý rok mierne klesla.
Svetová banka preto uvažuje o sérii opatrení, ktoré by pomohli zmierniť situáciu najchudobnejších ľudí. Medzi ne by malo patriť zvyšovanie tlaku na najväčších producentov potravín, aby sa neuchyľovali často k zákazom vývozu, lepšia informovanosť o potravinových zásobách či zníženie produkcie biopalív v situácii, keď ceny potravín prekročia určitú hranicu.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down