29.08.2016 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Drevná biomasa je v SR najvýznamnejším obnoviteľným zdrojom energie

Na Slovensku je drevná biomasa z lesných a nelesných pozemkov, vrátane zvyškov po spracovaní dreva, najvýznamnejším obnoviteľným zdrojom energie (OZE). Spolu s nedrevnou biomasou tvoria viac ako 60 % využiteľného potenciálu OZE v SR. Uviedlo to Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v Správe o stave lesného hospodárstva v SR.

Značná časť produkčného potenciálu palivovej drevnej biomasy na lesných pozemkoch zostáva podľa agrorezortu naďalej nevyužitá z dôvodu vyšších výrobných nákladov v porovnaní so zdrojmi na nelesných pozemkoch a zvyškami po spracovaní dreva.
"V roku 2015 sa spomalil rýchly rast spotreby lesnej drevnej biomasy vo forme palivových štiepok a palivového dreva. Dôvodmi sú pokles spotreby palív vo vykurovacom období (teplé zimy), nižšie tempo výstavby zdrojov na drevnú biomasu a využívanie lacnejších drevných palív produkovaných mimo lesného hospodárstva," informovalo ďalej v správe agroministerstvo.
Odvetvie lesného hospodárstva dodalo podľa MPRV v minulom roku na trh 1,45 milióna ton drevných palív, z toho palivového dreva 835.000 ton a palivových štiepok 615.000 ton. "Uvedená spotreba bola stanovená na základe údajov o množstve a pôvode drevnej biomasy u veľkých a stredných výrobcov energií a spoločností pôsobiacich v zásobovacích reťazcoch palivovej drevnej biomasy," spresnilo MPRV.
Drevo používané na energetické účely sa okrem suroviny vznikajúcej pri výrobe sortimentov dreva produkuje z ťažbových zvyškov formou samovýroby, tenkého dreva, ktorého ťažba nie je evidovaná a tiež z korunových častí ťažených stromov.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down