02.11.2015 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Družstvá na Liptove prichádzajú kvôli nízkej cene mlieka o státisíce eur

Poľnohospodárske družstvá na Liptove sa vyrovnávajú s existenčnými problémami. Nízke ceny mlieka a ruské embargo im spôsobujú obrovské straty. Vyjadril sa pre TASR člen predstavenstva poľnohospodárskeho družstva Agria, a.s., Liptovský Ondrej Augustín Dudek.

"Za prvých desať mesiacov tohto roka sme oproti minulému roku v strate približne 350.000 eur. Predaj mlieka je naša hlavná komodita, tvorí až 75 % našich tržieb. Nemáme žiadnu možnosť, ako sa s tým vyrovnať," uviedol Dudek. Na severe Slovenska, kde funguje prevažne živočíšna výroba, je embargo podľa neho likvidačné. "Na dolniakoch ich zachraňuje rastlinná výroba, dopestujú si slnečnicu, kukuricu, repku olejnú. My nemôžeme povedať, že predaj mlieka je nerentabilný, tak nebudeme chovať kravy. Sme na to odkázaní," ďalej podotkol.
Najväčšie problémy spôsobujú poľnohospodárom podľa neho v honbe za ziskom obchodné reťazce. "Liter plnotučného mlieka sme minulý rok predávali za 36 centov, dnes je to len 28 centov. V obchodoch stál v minulom roku v priemere 89 centov, dnes je to rovnaká suma. Nezlacnelo ani o cent," povedal Dudek s tým, že obchodné reťazce ťahajú za dlhší koniec.
"Európska únia aj Slovenská republika sa síce problémom zaoberajú. Prijali opatrenia, ale nám to straty ani náhodou nevykompenzuje. Výrobná cena mlieka sa pohybuje na úrovni 40 centov za liter a my ho predávame za 27 centov. Je to pre nás katastrofické," dodal člen predstavenstva Agria, a.s.
Dôkazom neľahkej situácie s akou sa poľnohospodári v tomto roku vyrovnávajú sú podľa neho družstvá, ktoré sa finančne zadlžujú a sú nútené predávať dobytok do iných štátov.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down