04.07.2014 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Družstvá sú dôležité pre poľnohospodárstvo a potravinovú bezpečnosť

Družstevné podniky dosahujú udržateľný rozvoj pre všetkých - to je v roku 2014 téma Medzinárodného dňa družstiev. Slávi sa v prvú júlovú sobotu, v tomto roku pripadá na 5. júla.

Družstvá sú obzvlášť dôležité pre poľnohospodárstvo, potravinovú bezpečnosť a rozvoj vidieka. Môžu dať sociálnu spravodlivosť do centra svojho ekonomického programu a pritom konať tak, aby produkcia a distribúcia tovarov a služieb zodpovedala potrebám obyvateľstva, uviedol generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) Pan Ki-mun v posolstve k Medzinárodnému dňu družstiev.
Medzinárodný deň družstiev vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN 16. decembra 1992. Prvýkrát sa Medzinárodný deň družstiev pripomínal v prvú júlovú sobotu roku 1995 na sté výročie Medzinárodnej družstevnej aliancie (International Co-operative Alliance, ICA).
V roku 1844 sa 28 remeselníkov, spracovateľov bavlny, v meste Rochdale na severe Anglicka rozhodlo založiť prvé moderné družstvo - The Rochdale Equitable Pioneers Society. V polovici 19. storočia vznikali malé a stredne veľké družstvá na území západnej Európy, Severnej Ameriky aj Japonska.
Medzinárodná družstevná aliancia bola založená v roku 1895 v Londýne. Ide o nezávislé mimovládne združenie. Má 218 členov v 87 krajinách. Družstvá podnikajú napríklad v poľnohospodárstve, rybárstve, bankovníctve, ochrane spotrebiteľa, v turistickom ruchu, poisťovníctve, zdravotníctve a sociálnej práci.
Slovensko v nej zastupuje Družstevná únia Slovenskej republiky (DÚSR), ktorá vznikla súčasne so vznikom samostatnej SR. Ustanovujúce Valné zhromaždenie DÚSR sa konalo 29. decembra 1992 v Sobotišti.
Členskými organizáciami Družstevnej únie Slovenskej republiky sú: Zväz poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností SR, spotrebné družstvo COOP Jednota Slovensko, Slovenský zväz bytových družstiev, COOP Produkt Slovensko, KOOPERATIVA poisťovňa, a. s., aj COOPUNIA, a.s., Praha.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down