17.02.2016 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Družstvo medzi Bielymi Karpatmi a Váhom

Chotár Poľnohospodárskeho družstva Dubnica nad Váhom s výmerou 1192 ha sa rozprestiera v trenčianskom regióne, medzi pohorím Bielych Karpát a riekou Váh. Družstvo je typické nielen tradičnou poľnou prvovýrobou, ale aj silnou živočíšnou časťou s produkciou hovädzieho mäsa, mlieka a chovom ošípaných.

RN Reportáž

Prvá zmienka o družstevnom hospodárení v Dubnici nad Váhom je z roku 1949, kedy sa začínalo gazdovať na spojených dvoroch v Klobušiciach a Prejtej, obhospodarujúcich v rastlinnej výrobe výmeru 45 ha a v živočíšnej výrobe hovädzí dobytok, ošípané a dva páry koní. Postupne sa pridali hospodárstva Kvášovec, Kolačín a Horná Poruba. Z pôvodných necelých päťdesiatich hektárov chotár narástol na krátky čas až na výmeru 2100 ha. Po odčlenení Hornej Poruby, kde sa nachádzali poväčšine trvalé trávne porasty sa konečná výmera ustálila cca na 1600 ha. Postupne sa veľkosť chotára ďalej zmenšovala a dnes obhospodaruje Poľnohospodárske družstvo v Dubnici nad Váhom zhruba 1200 ha verifikovanej  pôdy. „Ako história družstva a jeho doterajší vývoj ukazuje, živočíšna a rastlinná výroba boli vždy v symbióze. V rámci živočíšnej výroby sa družstvo už dlhé roky venuje chovu hovädzieho dobytka, ktorý je zameraný na produkciu mlieka, ale aj na výkrm. Aktuálne chováme takmer 500 ks dobytka, z čoho kravy tvoria skoro polovicu, 212 ks. V minulosti existoval na našom družstve aj chov výkrmových kurčiat, ale ten bol začiatkom deväťdesiatych rokov ukončený. Dvor Prejtá s kompletným technickým a technologickým zázemím slúži pre chov ošípaných na bezpodstielkovom ustajnení. Chov ošípaných spočiatku fungoval ako nákup prasníc a výkrm, neskôr sme prešli na rozmnožovací chov s uzavretým stádom, s odchovom odstavčiat a výkrmom. Od roku 2010 do 2012 sme postupne likvidovali stavy prasníc a znova sme sa vrátili k nákupu odstavčiat pre výkrm, keďže dlhodobo je vývoj ceny bravčového mäsa pre domácich chovateľov nepriaznivý. Odstavčatá v priemernej váhe cca 25 kg nakupujme z juhu Slovenska,“ povedal predseda PD Dubnica nad Váhom, Ing. Anton Rebro.

Celý článok v RN č. 8

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Komentáře k článku

  1. Dobrý večer chcel som zavolať inšpekciu na mlieko mať vIlave . Viackrát som si všimol dávkovanie až teraz som kontroloval náplň plnotučné ho mlieka je pravda že odmietla je kuchynská ale ukázala 1dcl že chýba čiže bral som 2L tak 2 dcl chýbajú.Poukazovali aj iviacero

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down