13.02.2014 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dvanásť krajín EÚ chce zakázať kukuricu Pioneer 1507

Dvanásť členských štátov EÚ v stredu (12.2.) predložilo spoločnú iniciatívu pre Európsku komisiu (EK) v súvislosti so snahou zakázať autorizáciu pestovania geneticky modifikovanej kukurice Pioneer 1507 na území EÚ.

Ide o takzvanú "poslednú výzvu" skupiny členských krajín voči exekutíve EÚ, nakoľko Rada EÚ pre všeobecné záležitosti v utorok (11.2.) v Bruseli nenašla dostatok hlasov na zablokovanie návrhu EK kvalifikovanou väčšinou a podľa platnej procedúry EK musí dať súhlas na autorizáciu kukurice Pioneer 1507 z dielne americkej firmy DuPont Pioneer.
Roger Waite, hovorca eurokomisára pre poľnohospodárstvo Daciana Ciološa uviedol, že list s výzvou 12 členských krajín bol posunutý na príslušné právne oddelenia EK, ktoré tento návrh podrobne študujú.
"Európska komisia má ešte stále právomoc odňať povolenie na pestovanie tejto kukurice," argumentovali v liste pre európskeho komisára pre zdravie Tonia Borga predstavitelia 12 signatárskych krajín tejto petície.
Pod spoločnú výzvu sa podpísalo Bulharsko, Cyprus, Francúzsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Poľsko, Rakúsko, Slovinsko a Taliansko.
Táto výzva však nemá podporu všetkých 19 krajín, ktoré sa v utorok na Rade ministrov vyjadrili proti kukurici Pioneer 1507. K týmto krajinám patrilo aj Slovensko.
V utorok sa pri hlasovaní v Rade ministrov zdržali predstavitelia Belgicka, Českej republiky, Nemecka a Portugalska, zatiaľ čo Estónsko, Fínsko, Spojené kráľovstvo, Španielsko a Švédsko podporili návrh na pestovanie kukurice Pioneer 1507.
Táto téma bude aj predmetom rokovaní ministrov životného prostredia EÚ, ktorí sa stretnú 3. marca v Bruseli.
Podpredseda EK Maroš Šefčovič v tejto súvislosti spresnil, že podľa návrhu Komisie členské štáty rozhodnú, či budú alebo nebudú pestovať tento druh kukurice.
Doteraz bolo v EÚ povolené pestovať iba jeden typ geneticky modifikovanej kukurice - Monsanto 810.
Spor v EÚ o kukuricu Pioneer 1507 trvá už vyše šesť rokov, pričom EK presadzuje možnosť jej pestovania aj na základe nedávneho rozhodnutia Súdneho dvora EÚ. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down