17.10.2018 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

E. Macho: Spoločná poľnohospodárstva politika je zásadnou témou

Spoločná poľnohospodárska politika je zásadnou témou z hľadiska rozpočtu, vypracovania strategického plánu na národnej úrovni, v definovaní aktívneho farmára a v zastropovaní priamych platieb. Povedal to v stredu predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho na spoločnej tlačovej besede s generálnym tajomníkom organizácie COPA COGECA Pekkom Pesonenom.

Macho dodal, že komora chce byť partnerom najmä slovenského agrorezortu, ktorý bude mať v gescii prípravu tohto strategického plánu. Pekka Pesonen z organizácie poľnohospodárskych samospráv z EÚ, pripomenul, že táto politika bude viesť aj k liberalizácii trhu.
Na Slovensku je štruktúra fariem nastavená tak, že je tu priestor pre všetkých, povedal Macho. „Ak chce menší farmár fungovať, musí priniesť pridanú hodnotu,“ upozornil však generálny tajomník COPA COGECA a dodal, že podporujú harmonizáciu poľnohospodárskej politiky medzi krajinami a komerčné iniciatívy. „Slovenskí poľnohospodári sú podfinancovaní, snažíme sa podporovať ich zastúpenie, aby bolo viac počuť ich hlas,“ uviedol o situácii na Slovensku.
O nekalých obchodných praktikách povedal, že sa musí zmeniť legislatíva v maloobchode, pretože tieto praktiky veľmi ovplyvňujú trhy v jednotlivých krajinách EÚ. Uviedol, že spolu s ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou (SNS) podali v roku 2016 žiadosť o zmenu legislatívy.
Šéf SPPK považuje za dôležité, aby malo Slovensko vlastného europoslanca v poľnohospodárskom výbore Európskeho parlamentu. Po zverejnení kandidačných listín do eurovolieb sa chce stretnúť s lídrami kandidátok a priblížiť im význam tohto výboru.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down