23.07.2018 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Efektívnosť výroby a predaja slepačích vajec

Producenti slepačích vajec v komplexe biologického cyklu zahŕňajú špecializácie - na reprodukciu hydiny, kde patria šľachtiteľské a rozmnožovacie chovy, ktorých výsledným produktom sú násadové vajcia a vyliahnuté kurčatá otcovskej a materskej vetvy, ktoré predávajú do úžitkových / produkčných chovov, a na produkciu konzumných vajec, tzv. úžitkové chovy.

Súčasťou reprodukčných chovov je liahnutie, ktoré sa robí v špecializovaných podnikoch či bežných poľnohospodárskych podnikoch, no aj pri drobnochovateľoch.
Ekonomika liaharenských podnikov či ekonomika liahnutia závisí od:

  • kvality násadových vajec - ich oplodnenosti a liahnivosti;
  • ceny násadových vajec - t. j. ceny nákladov na ich výrobu;
  • nákladov na liahnutie - spotreba a cena energie a práce;
  • investičných nákladov;
  • ceny jednodňových kurčiat

Cena jednodňových kurčiat závisí od plemenárskeho začlenenia chovu – či ide o šľachtiteľský (ŠCH), rozmnožovací (RCH) alebo produkčný chov (PCH), či sú kurčatá sexované (triedené podľa pohlavia). Je rozdielna cena kurčaťa čistej a syntetickej línie (SCH) 10 - 30 US$, dvoj- či viaclíniového hybridu (RCH) 2 - 3 US$, alebo kurčaťa z úžitkového chovu 30 - 50 centov.
Cena násadových vajec je priamoúmerne vyššia od postavenia chovu v šľachtiteľskom programe. Rozdielne sú položky či súčasti výrobných nákladov, hlavne cena kurčaťa, krmivo, mzdy a odpisy základných prostriedkov. V týchto chovoch chováme oddelene populácie viac línií, syntetických línií, ich kombinácie a na liahnutie použijeme len časť produkcie, ostatné vajcia sa speňažujú ako konzumné.
Pri rozmnožovacích chovoch máme otcovskú a materskú vetvu, ktorú nakupujeme od ŠCH a používame na výrobu „úžitkových krížencov“ (hybridov) pre produkčné vajcia alebo na výkrm. Potom násadové vajcia liahneme a predávame do produkčných chovov všetky kurčatá (na výkrm), alebo ich triedime podľa pohlavia - kohútikov likvidujeme (do kafilérie) a sliepočky dodávame do produkčných chovov zameraných na výrobu konzumných vajec. Na jednu vyliahnutú kuričku potrebujeme 2,3 - 2,5 ks násadových vajec  (lebo je 80 % výber štandardných vajec, 85 % liahnivosť z násadových vajec a pomer pohlavia 1 : 1).

Celý článok Prof. Ing. Martina Halaja, CSc. z SPU Nitra je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 30.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down