30.10.2014 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EK schválila Slovensku Operačný program Kvalita životného prostredia

Európska komisia (EK) schválila Slovensku Operačný program (OP) Kvalita životného prostredia na programové obdobie 2014 až 2020. Informovalo o tom dnes Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR, ktoré je jeho riadiacim orgánom. Na projekty z envirosektora tak bude k dispozícii viac ako 4,308 miliardy eur, z toho takmer 3,138 miliardy eur z eurofondov a približne 1,17 miliardy eur z národného spolufinancovania.

"Schválením OP Kvalita životného prostredia sa nám otvára možnosť využiť zdroje Európskej únie v prospech obyvateľov Slovenska, zlepšiť ich životné prostredie a zvýšiť kvalitu života. Tieto prostriedky nám umožnia napríklad lepšie obyvateľov chrániť pred povodňami alebo odstraňovať environmentálne záťaže," konštatoval minister životného prostredia Peter Žiga.
Hlavným cieľom programu je podpora udržateľného a efektívneho využívania prírodných zdrojov, zabezpečujúceho ochranu životného prostredia, aktívnu adaptáciu na zmenu klímy a podporu energeticky efektívneho nízkouhlíkového hospodárstva.
Na rozvoj environmentálnej infraštruktúry je vyčlenených 1,441 miliardy eur a na aktivity v oblasti adaptácie na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy so zameraním na ochranu pred povodňami 419,34 milióna eur. Podpora riadenia rizík, riadenie mimoriadnych udalostí a odolnosti proti mimoriadnym udalostiam ovplyvneným zmenou klímy získa 260,9 milióna eur. Na aktivity v oblasti energeticky efektívneho nízkouhlíkového hospodárstva pôjde 938,88 milióna eur a 77 miliónov eur predstavujú zdroje na technickú pomoc.
Na implementácii operačného programu sa budú spolu s envirorezortom podieľať Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP), Ministerstvo vnútra (MV) SR a Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) ako sprostredkovateľské orgány.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down