23.01.2018 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ekonomika a efektívnosť prevádzky traktora

Prevládajúcim trendom súčasnej doby je zvyšovanie efektivity vykonávaných prác pri zachovaní, alebo dokonca znižovaní vynakladaných nákladov. Poľnohospodárstvo sa tomuto trendu prispôsobuje tiež, a tak sa stále viac objavujú moderné farmy alebo podniky, ktoré s obľubou využívajú najmodernejšie riešenia pre zefektívnenie svojej výroby. Na tieto požiadavky sú nútení reagovať výrobcovia, ktorí prichádzajú na trh so stále novými a inovatívnymi riešeniami, ktoré pomáhajú poľnohospodárom tieto ciele dosahovať.

Naznačený vývojový trend sa týka aj traktorov. Ich motory dosahujú stále vyššie výkony, aby ich bolo možné agregovať s pracovným náradím o čoraz väčšom zábere. Tým sa obmedzia prejazdy súprav po pozemku s negatívnym pôsobením v oblasti zhutnenia pôdy, ale predovšetkým stroje a náradia pracujú v požadovanej hĺbke a s odporúčanou rýchlosťou, čo má pozitívny vplyv na kvalitu práce. Využívanie výkonných traktorov a poľnohospodárskych strojov je jedným z dôležitých predpokladov intenzifikácie poľnohospodárskej výroby a znižovania spotreby živej ľudskej práce. V súčasných podmienkach sa zavádzaním nových technológií sleduje nielen zvyšovanie intenzity výroby a produktivity práce, ale zabezpečuje aj vzťah k životnému prostrediu a rešpektuje starostlivosť o zachovanie krajiny.

Azda aj preto k charakteristickým znakom konštrukčných riešení nových traktorov a pracovných strojov patrí využívanie elektronických prvkov, predlžovanie životnosti strojov, väčšia univerzálnosť s cieľom znižovania prevádzkových nákladov, zvyšovanie pracovných rýchlostí so súčasným zlepšovaním podmienok pre prácu obsluhy strojov, znižovanie poruchovosti strojov, jednoduchší servis a úspory energie, znižovanie kontaktných tlakov na pôdu s cieľom zabrániť jej nadmernému utužovaniu, ako aj mnohé ďalšie progresívne konštrukčné riešenia. Vyššie naznačené moderné konštrukčné riešenia sú na jednej strane spojené s ich vyššou obstarávacou cenou, na druhej strane však prinášajú vyššiu úžitkovú hodnotu jednotlivých konštrukčných skupín nových traktorov, čo je pre ich efektívnu prevádzku veľmi dôležité.

Viac v RN č. 4

S použitím dostupných zdrojov spracoval:

doc. Ing. JOZEF ĎUĎÁK, CSc.

Slovenská poľnohospodárska univerzita, Nitra

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down