14.08.2016 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Embargo na dovoz potravín z EÚ pomohlo ruským producentom

Embargo na dovoz potravín z Európy, ktoré zaviedol ruský prezident Vladimir Putin, aby Európskej únii oplatil sankcie proti Moskve za anexiu Krymu a podporu ukrajinských separatistov, prinútilo Rusko, aby nahradilo dovoz domácimi produktmi. To má aj pozitívny "vedľajší efekt" - Rusku to zároveň pomohlo znížiť mieru inflácie, konštatuje agentúra Bloomberg.

Zákaz dovozu zahraničných lahôdok, od francúzskych syrov brie a camembert po nórskeho lososa, platí od augusta 2014. Ruské firmy sa ich pokúšajú nahradiť vlastnými výrobkami. Domácnostiam tak neostáva nič iné, len si na to zvyknúť.
Podľa spoločnosti ACRA, ktorá sa venuje prieskumu trhu, je predaj zahraničných produktov v Rusku momentálne na historickom minime. Vyjadrené v číslach, podiel importu na tržbách z predaja potravín v Rusku je aktuálne sotva 22 %, pričom na začiatku roka 2014 dosahoval 34 %. A podiel dovážaných syrov na ruskom trhu v 1. štvrťroku klesol na 23 % zo 49 % v 1. kvartáli 2014, zatiaľ čo podiel bravčového mäsa z dovozu sa v rovnakom období znížil na 8,5 % z 18 % pred dvoma rokmi.
Rusko sa po ochladení vzťahov so Západom kvôli Ukrajine vydalo na cestu potravinovej sebestačnosti. To znamená, že sa snaží vyrábať doma produkty, na ktoré sa vzťahuje embargo.
Z toho profituje najmä poľnohospodársky sektor. Jeho podiel na výkone ekonomiky vlani vzrástol na 4,4 % a bol najvyšší od roku 2003.
Ale embargo pomohlo aj centrálnej banke. Miera inflácie v Rusku totiž tento rok klesla na 7,2 %. Je síce stále dosť vysoká, ale v porovnaní s marcom 2015, keď inflácia kulminovala na úrovni 17 %, je to výrazný pokles.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down