EP zamietol návrh na povolenie vnútroštátnych zákazov GM potravín a krmív

Európsky parlament (EP) v stredu (28. 10.) zamietol návrh nariadenia, ktoré by umožnilo členským štátom obmedziť alebo zakázať na svojom území predaj a využívanie Európskou úniou schválených geneticky modifikovaných (GM) potravín a krmív. Informovala o tom tlačová atašé Zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku Soňa Mellak.

Poslanci sa podľa jej informácií obávajú, že takáto legislatívna úprava by bola neuskutočniteľná a mohla by viesť k znovuzavedeniu hraničných kontrol medzi štátmi odmietajúcimi a umožňujúcimi využívanie produktov obsahujúcich geneticky modifikované organizmy (GMO).
Pripomenula zároveň, že návrh nariadenia, ktoré by zmenou existujúcich právnych predpisov EÚ umožnilo členským štátom obmedziť alebo zakázať na svojom území využívanie úniou schválených geneticky modifikovaných (GM) potravín a krmív, predložila EK 22. apríla 2015.
Poslanci podľa Mellak však argumentovali, že kým pestovanie GM plodín sa uskutočňuje na území členského štátu, obchodovanie s potravinami a krmivami je cezhraničnou záležitosťou. Zákaz predaja a využívania GM potravín a krmív v niektorých členských štátoch by bol podľa nich nerealizovateľný bez znovuzavedenia kontrol dovážaného tovaru na vnútorných hraniciach EÚ.

(tasr)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *