27.07.2022 | 05:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EÚ navrhla dočasnú výnimku z pravidiel pre striedanie plodín

Európska komisia (EK) v stredu na základe žiadosti členských štátov EÚ navrhla dočasnú krátkodobú výnimku z určitých pravidiel striedania plodín a udržiavania neproduktívnych prvkov na ornej pôde.

Podľa tlačovej správy EK vplyv takého opatrenia bude závisieť od toho, pre čo sa členské štáty a poľnohospodári konkrétne rozhodnú, v každom prípade sa však zvýši výrobná kapacita EÚ pri obilninách určených na potravinársku výrobu.
      Odhaduje sa, že v porovnaní so súčasným stavom sa bude môcť využiť o 1,5 milióna hektárov pôdy viac. Komisia zdôraznila, že každá tona obilnín dopestovaných v EÚ pomôže zvýšiť celosvetovú potravinovú bezpečnosť. Globálny potravinový systém čelí rizikám a neistote predovšetkým v dôsledku vojny na Ukrajine.
      Komisia svoj návrh postúpi členským štátom EÚ pred jeho oficiálnym prijatím.
      Podľa správy EK Normy pre dobrý poľnohospodársky a environmentálny stav (GAEC) majú zásadný význam pre zachovávanie pôdneho potenciálu, zlepšovanie biodiverzity v poľnohospodárstve a zachovanie potenciálu potravinárskej výroby. Tieto normy musia dodržiavať všetci poľnohospodári poberajúci platby v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky.
      Preto je výnimka navrhovaná eurokomisiou iba dočasná – platí len pre rok 2023 a je obmedzená na prísne nevyhnutné opatrenia na riešenie problémov celosvetovej potravinovej bezpečnosti, ktoré vznikli v dôsledku ruskej vojenskej agresie proti Ukrajine. Nevzťahuje sa na výsev plodín používaných ako krmivo pre zvieratá (kukurica a sója fazuľová).
      Komisia svoj návrh zostavila na základe dôkladného zváženia dostupnosti a cenovej dostupnosti potravín na jednej strane a ochrany biodiverzity a kvality pôdy na druhej strane.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down