23.02.2023 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EÚ opäť navrhuje pozastaviť dovozné clá a kvóty na vývoz  ukrajinských tovarov

Európska komisia (EK) vo štvrtok navrhla predĺžiť pozastavenie dovozných ciel, kvót a ochranných obchodných opatrení na ukrajinský vývoz do Európskej únie o ďalší rok. 

Komisia spresnila, že ide o takzvané autonómne obchodné opatrenia a tento krok vníma ako pokračovanie neochvejnej podpory EÚ pre ukrajinské hospodárstvo. Opatrenia EÚ majú za cieľ pomôcť zmierniť ťažkú situáciu, v ktorej sa nachádzajú ukrajinskí výrobcovia a vývozcovia v dôsledku nevyprovokovanej ruskej vojenskej agresie.
      Hlavným cieľom autonómnych obchodných opatrení je podpora Ukrajiny, ale opatrenia zohľadňujú aj obavy výrobného odvetvia EÚ. Práve preto, a aj vzhľadom na značný nárast dovozu niektorých poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny do EÚ v roku 2022, obsahujú obnovené obchodné opatrenia zrýchlený ochranný mechanizmus, ktorý má chrániť jednotný trh Únie, ak to bude potrebné.
      Návrh EK teraz posúdi Európsky parlament a Rada EÚ (členské štáty) s cieľom zabezpečiť plynulý prechod zo súčasného režimu autonómnych obchodných opatrení na nové opatrenia.
      Vlani prijaté autonómne obchodné opatrenia platia od 4. júna 2022 a majú pozitívny vplyv na ukrajinský obchod s EÚ. Spolu s koridormi solidarity viedli k tomu, že obchodné toky z Ukrajiny do EÚ boli v roku 2022 pozoruhodne stabilné, a to aj napriek narušeniam spôsobeným vojnou a celkovému trendu výrazného poklesu obchodu Ukrajiny.
      Autonómne obchodné opatrenia sú jednostranné a majú dočasný charakter, pričom idú nad rámec liberalizácie colných sadzieb podľa prehĺbenej a komplexnej dohody o voľnom obchode medzi EÚ a Ukrajinou, keďže pozastavujú všetky zvyšné clá a kvóty vrátane ciel v rámci antidumpingových a ochranných opatrení na ukrajinský dovoz v čase, keď to Ukrajina potrebuje.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down