30.04.2023 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EÚ plánuje o rok predĺžiť pozastavenie ciel na obilie z Ukrajiny

Obilie a ďalšie poľnohospodárske produkty z Ukrajiny by mali v Európskej únii zostať oslobodené od ciel ďalší rok.

Oznámilo to v piatok švédske predsedníctvo Rady EÚ. Opatrenie má podľa jeho vyhlásenia podporiť ukrajinskú ekonomiku zasiahnutú vojnou. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.
        Súhlas s predĺžením bezcolného režimu už skôr signalizovali veľvyslanci členských štátov EÚ v Bruseli. Nie je isté, či rozhodnutie privítali všetky štáty, na definitívne schválenie však nie je potrebná jednomyseľnosť. Rozhodnutie o pozastavení ciel Únia schválila v polovici minulého roka v reakcii na ruskú agresiu voči svojmu susedovi.
        Predĺženie platnosti musí ešte schváliť Európsky parlament (EP). Následne o ňom budú formálne hlasovať aj členské štáty.
        Bezcolný režim je už niekoľko týždňov predmetom kontroverzných diskusií. Viaceré krajiny, ako Bulharsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko, sa sťažujú, že k nim prúdia veľké objemy lacného ukrajinského obilia a ďalších potravín. Hovoria preto o neférovej konkurencii, ktorej sú vystavení ich poľnohospodári.
V reakcii na kritiku Komisia oznámila, že dotknutým krajinám poskytne ďalšiu finančnú pomoc.
        Stále nie je jasné, či krajiny ako Poľsko budú môcť zachovať ochranné opatrenia prijaté bez predchádzajúceho súhlasu EÚ a zakázať predaj určitých tovarov z Ukrajiny.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down