03.09.2014 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EÚ po ruskom embargu dá ďalšie milióny na propagačné programy pre pestovateľov

Európska komisia (EK) dnes potvrdila svoj zámer poskytnúť ďalších 30 miliónov eur v roku 2015 pre oblasť spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP), konkrétne na programy zamerané na propagáciu poľnohospodárskych výrobkov.

Propagačné programy v rámci CAP začnú v roku 2015 so sumou 60 miliónov eur vydelenou z rozpočtu EÚ. Pretože tieto programy sú spolufinancované, dnes oznámená zmena bude pravdepodobne znamenať ďalších 60 miliónov eur vyčlenených na opatrenia v oblasti propagácie.
Eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Dacian Ciološ v tejto súvislosti upozornil, že ide o ďalšie z opatrení zamerané na zmiernenie vplyvu ruského embarga na určité poľnohospodárske výrobky z EÚ. Dodatočná snaha EÚ vykompenzovať straty pestovateľov začne s programami na podporu, ktoré musia byť predložené do konca septembra.
"Propagačné programy sú jedným z nástrojov CAP, ktoré môžu byť použité v strednodobom horizonte na riešenie ťažkostí na trhu, ktoré očakávame v niekoľkých odvetviach v dôsledku ruského embarga. Napomáhajú producentom nájsť nové predajné miesta v rámci EÚ aj mimo nej," uviedol Ciološ v práve pre médiá.
Dnešná zmena podľa neho znamená, že 60 miliónov eur z fondov EÚ bude k dispozícii pre propagačné projekty predložené do konca tohto mesiaca. Spresnil, že ide o projekty, ktoré sú spolufinancované samotnými organizáciami na podporu domácich produktov, čo znamená, že v roku 2015 začnú plynúť programy v celkovej hodnote 120 miliónov eur.
Ciološ zároveň vyzval poľnohospodárske organizácie, aby sa snažili čo najviac vyťažiť z tejto príležitosti a predstavili ambiciózne plány na propagáciu svojich produktov už v nadchádzajúcich týždňoch.
Oznámenie EK prichádza krátko po prijatí výnimočných opatrení v prospech pestovateľov broskýň a nektáriniek v sume 33 miliónov eur a po predošlom oznámení o pomoci v prospech pestovateľov rýchlo sa kaziaceho ovocia a zeleniny (125 miliónov eur). Komisia minulý týždeň zároveň oznámila aj opatrenia na poskytnutie podpory pri súkromnom skladovaní masla, sušeného odstredeného mlieka a syrov. Tieto opatrenia by mali byť prijaté v priebehu tohto týždňa.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down