05.09.2014 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EÚ podporuje projekt účinnejšieho pestovania morských rias

Európska komisia (EK) dnes oznámila podporu projektu pestovania morských rias prostredníctvom inovačných tkanín. Pre budúcnosť to môže znamenať ekonomický prínos v miliardách eur.

Morské riasy, ako sa uvádza v správe EK, sú významným, no nedostatočne využívaným zdrojom zložiek potravín a krmív, biochemikálií a výroby biopalív. Dosiahnuť ich efektívny zber vo veľkom rozsahu však bolo ťažké. V rámci projektu AT-SEA, financovaného EÚ, sa však dospelo k výrobe pokročilých tkanín, pomocou ktorých sa dosahujú vysoké výnosy z plávajúcich fariem na pestovanie morských rias a ktoré umožňujú jednoduché mechanické pestovanie.
Koordinátor projektu Bert Groenendaal zo spoločnosti Sioen Industries so sídlom v Belgicku v tejto súvislosti uviedol, že pestovanie morských rias v rozsahu, ktorý umožnili nové tkaniny, môže pomôcť vytvoriť priemyselné odvetvie v Európe v hodnote viacerých miliárd eur, čo so sebou prinesie posilnenie rastu a zamestnanosti.
"Ekonomický potenciál morských rias je obrovský. Podniky sa zaujímajú o morské riasy z hľadiska ich mnohých rozličných použití ako potravín a prídavných látok v potravinách, krmív, chemikálií a dokonca aj palív," zdôraznil Groenendaal.
Pri testovaní tkanín, ktoré sú výsledkom projektu AT-SEA, v skúšobných oblastiach v nórskom Solunde, škótskom Obane a írskom Galway sa dosiahli výnosy až 16 kg mokrých morských rias na štvorcový meter, čo predstavuje troj- až päťnásobok výnosov z tradičného pestovania morských rias.
V rámci projektu sa zistili komerčné použitia tkanín aj v oblastiach mimo pestovania morských rias. Tieto použitia zahŕňajú iné druhy akvakultúry a pružné nádoby na prepravu pitnej vody po mori.
Morské riasy sú zdrojmi biochemikálií na výrobu liekov, prírodnej kozmetiky a organických hnojív. Iné sú vhodné na účely udržateľnej výroby biopalív, ak sa budú zberať v množstvách, ktoré sú potrebné na priemyselnú výrobu.
V rámci projektu AT-SEA, s podporou EÚ vo výške 3,4 milióna eur, sa spojilo 6 malých a stredných podnikov, jeden veľký podnik a štyri výskumné centrá z Belgicka, Írska, Maroka, Holandska, Nórska, Portugalska, Španielska a Spojeného kráľovstva.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down