07.08.2015 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EÚ pomáha producentom ovocia a zeleniny po predĺžení ruského embarga

Európska komisia (EK) dnes oznámila, že až do konca júna 2016 formálne rozšírila opatrenia záchrannej siete pre európske odvetvie ovocia a zeleniny, ktoré je postihnuté sankciami EÚ voči Rusku.

Prvýkrát predstavili záchranné opatrenia vlani v reakcii na ruský zákaz dovozu agropotravinárskych výrobkov z krajín EÚ, čím Moskva reagovala na sériu sankcií zo strany Bruselu. Ruské protiopatrenia nadobudli platnosť 7. augusta 2014.
Záchranné opatrenia EÚ mali napríklad podobu núdzových trhových zásahov pre mliekarenský sektor a rýchlo sa kaziace ovocie a zeleninu. EK sa zároveň rozhodla výraznejšie podporiť európske potraviny na tretích trhoch. V decembri 2014 EK prijala dodatočné opatrenia, ktoré platili do konca júna 2015, pričom decembrový návrh stanovil aj nové oprávnené objemy (referenčné hodnoty) niektorých druhov ovocia a zeleniny pre členské štáty, ktoré môžu byť stiahnuté z trhu.
Dnešné rozhodnutie exekutívy EÚ nasleduje po najnovšom rozhodnutí Ruska rozšíriť svoje reštriktívne opatrenia na agropotravinárske produkty EÚ o ďalších 12 mesiacov.
Eurokomisár zodpovedný za poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phil Hogan upozornil, že významné opatrenia prijaté Bruselom do dnešného dňa preukázali solidaritu EÚ s farmármi, ktorých najviac postihlo ruské potravinárske embargo.
"Tieto akcie zohrali tiež dôležitú úlohu pri zmierňovaní dosahov ruského zákazu. Teraz, keď bol zákaz predĺžený, musíme aj naďalej poskytovať záchrannú sieť a poskytnúť istotu výrobcom, ktorí čelia problémom v súvislosti s ruským zákazom," uviedol Hogan.
Opatrenia, ktoré dnes schválila EK, pokrývajú široký sortiment výrobkov. Členským štátom EÚ boli pridelené referenčné objemy tovarov vypočítané na základe vývozov do Ruska v období posledných troch rokov predchádzajúcich embargu, pričom každý členský štátu dostal k dobru ďalších 3000 ton pre ohrozené tovary.
V roku 2013 Rusko dovážalo 10 % svojich agropotravinárskych výrobkov z EÚ. Vlaňajšie augustové embargo znamenalo zníženie potravinárskych dovozov na 4 %, do mája 2015 sa podľa údajov EK potravinárske vývozy EÚ do Ruska zvýšili na 5-% úroveň.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down