19.12.2013 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EÚ presadila vyšší strop pomoci malého rozsahu pre poľnohospodárov

Európska komisia (EK) dnes prijala nariadenie, ktorým sa zvyšuje strop pomoci malého rozsahu (pomoc de minimis) v sektore poľnohospodárskej prvovýroby a presnejšie sa vymedzuje, kedy táto podpora nepredstavuje štátnu pomoc.

Eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Dacian Ciološ spresnil, že prostredníctvom tohto nariadenia budú mať členské štáty k dispozícii širší manévrovací priestor na poskytovanie pomoci bez toho, aby sa narúšala hospodárska súťaž, a to predovšetkým v núdzových situáciách. Komisia bude môcť podľa neho zjednodušiť spracúvanie vnútroštátnej pomoci v sektore poľnohospodárstva.
Doposiaľ sa pomoc, ktorá nepresahovala 7500 eur na príjemcu na obdobie troch fiškálnych rokov, ani strop 0,75 % hodnoty poľnohospodárskej výroby stanovenej pre každý členský štát, považovala za pomoc, ktorá nenarúša hospodársku súťaž, alebo pri ktorej nehrozí, že by ju mohla narušiť.
V novom nariadení, ktoré nadobudne účinnosť 1. januára 2014, sa výška pomoci na príjemcu stanovuje na 15.000 eur na obdobie troch fiškálnych rokov a strop pre každý členský štát na 1 % hodnoty poľnohospodárskej výroby. Okrem toho sa v ňom podrobnejšie vymedzuje, ktoré druhy pomoci spadajú do jeho rozsahu pôsobnosti.
Štátna pomoc v sektore poľnohospodárstva je založená na troch rôznych zásadách. Musí byť v súlade so všeobecnými zásadami politiky hospodárskej súťaže, musí byť v súlade so spoločnými politikami EÚ v oblasti poľnohospodárstva a rozvoja vidieka a musí byť zlučiteľná s medzinárodnými záväzkami EÚ a najmä s Dohodou Svetovej obchodnej organizácie (WTO) o poľnohospodárstve.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down