13.08.2014 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EÚ rozhodne o odpovedi na ruské embargo na potraviny až v septembri

Európska komisia v septembri rozhodne o zásadných opatreniach pre poskytovanie podpory poľnohospodárom a výrobcom z členských krajín EÚ postihnutým ruským zákazom dovozu potravín. Dohodli sa na tom dnes experti z krajín únie počas stretnutia v Bruseli.
Na dnešnom zasadnutí v Bruseli bol prítomný aj eurokomisár pre poľnohospodárstvo Dacian Ciološ, z ktorého iniciatívy sa stretnutie konalo.

Ciološ odolal nátlaku niektorých členských krajín, napríklad Poľska, ktoré požadovali prijatie urgentných opatrení hlavne pre výrobcov, ktorí najviac utrpeli ruským embargom a ich výrobky musia byť znehodnotené. Poľská žiadosť sa týkala najmä produktov ako paprika, paradajky a uhorky, v ktorých prípade by uvítala čo najrýchlejšie rozhodnutie EK.
Eurokomisár naznačil, že exekutíva EÚ potrebuje viac času na príslušné výpočty a analýzy, kým prijme adekvátne opatrenia. Komisia však súhlasí s návrhmi, aby vysoko kvalitné produkty, ktoré zostanú na domácom trhu, mohli byť použité na pomoc ľuďom v núdzi. Zelenina, ktorá nesplní kritériá kvality, bude musieť byť zničená. Zatiaľ však neboli stanovené žiadne kvóty alebo ceny, pretože EK potrebuje viac času na analyzovanie celkovej situácie.
Rada EÚ pre poľnohospodárstvo bude o tejto záležitosti diskutovať v polovici septembra, keď ministri zvážia aj prípadné kompenzácie pre najviac poškodených výrobcov. Európska komisia má rezervu 400 miliónov eur ročne pre mimoriadne situácie.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down