25.09.2019 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EÚ sa musí pri dohode Mercosur zbaviť schizofrénie

Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (SNS) počas Rady ministrov EÚ pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo rokovala o ďalšom postupe proti ničeniu amazonského pralesa a o zmluve Mercosur s ministrami poľnohospodárstva Francúzska a Írska. Informoval o tom Vladimír Machalík, hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

"Amazonský prales sa klčuje pre poľnohospodársku produkciu a EÚ ide zvýhodniť dovoz poľnohospodárskych výrobkov z Brazílie do EÚ. Kto tu potom rozpráva o boji proti klimatickej zmene? Dohodou Mercosur Únia priamo znevýhodňuje našich poľnohospodárov s náročnými ekologickými štandardmi a podmienkami pre život zvierat na vysokej úrovni voči juhoamerickým s nižšími štandardmi a priamo podporuje klčovanie amazonského pralesa. Skutočne toto chcú európski občania? SNS a ja to absolútne odmietame. EÚ sa musí zbaviť schizofrénie. Podpora ničenia amazonského pralesa rušením ciel na potraviny z Brazílie je cesta do klimatického pekla," povedala Matečná.
Machalík doplnil, že Matečná v septembri iniciovala stretnutie s ministrom poľnohospodárstva Francúzska Didierom Guillaumeom a ministrom poľnohospodárstva Írska Michaelom Creedom a počas rady ministrov poľnohospodárstva v Helsinkách o tejto téme rokovali.
"Ako ministri poľnohospodárstva si uvedomujeme vážne negatívne dosahy Mercosur na životné prostredie, ale aj na poľnohospodárov v EÚ. Dohodli sme sa preto na spoločnom postupe a analyzovaní ďalších možností. Postup v tejto veci predstavíme na októbrovej rade ministrov poľnohospodárstva v Luxemburgu," dodala Matečná.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down