20.04.2022 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EÚ schválila poľskú schému štátnej pomoci pre farmárov v kontexte ruskej invázie

Európska komisia (EK) v stredu schválila poľskú schému štátnej pomoci vo výške 836 miliónov eur (3,9 miliardy PLN) na podporu poľnohospodárskeho sektora v kontexte ruskej invázie na Ukrajinu. Informuje spravodajca TASR.

Komisia spresnila, že uvedená schéma bola schválená v rámci dočasného krízového právneho rámca o poskytovaní štátnej pomoci prijatého 23. marca 2022.
      Výkonná podpredsedníčka EK zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže Margrethe Vestagerová v tejto súvislosti uviedla, že program vo výške 836 miliónov eur umožní Poľsku podporovať farmárov, ktorých sa negatívne dotkne zvýšenie vstupných nákladov spôsobené ruskou inváziou na Ukrajinu a so súvisiacimi sankciami zavedenými EÚ.
      Poľsko oznámilo eurokomisii schému vo výške 836 miliónov eur na podporu odvetvia poľnohospodárstva v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu, v rámci ktorej bude mať pomoc formu priamych grantov.
      Opatrenie je určené pre poľnohospodárov pôsobiacich v Poľsku, ktorých postihlo zvýšenie nákladov na hnojivá spôsobené súčasnou geopolitickou krízou a súvisiacimi sankciami EÚ. Na pokrytie časti zvýšenia nákladov na hnojivá budú môcť oprávnení príjemcovia získať pomoc do výšky 107 eur na hektár poľnohospodárskej pôdy a do 53,5 eura na hektár trávnatých plôch a pasienkov. Pomoc bude obmedzená na sumu zodpovedajúcu 50 hektárom.
      Komisia zistila, že poľský systém je v súlade s podmienkami stanovenými v dočasnom krízovom rámci. Pomoc totiž nepresiahne 35.000 eur na príjemcu a bude poskytnutá najneskôr do 31. decembra 2022. Exekutíva EÚ dospela k záveru, že poľský systém je potrebný, vhodný a primeraný na nápravu vážnej poruchy v hospodárstve členského štátu Únie a na tomto základe schválila uvedené opatrenie podľa pravidiel EÚ o štátnej pomoci.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down