26.01.2024 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Eurokomisia povolila používanie GMO pre niektoré krmivá pre zvieratá

Európska komisia (EK) v piatok oznámila, že povolila používanie niektorých geneticky modifikovaných (GMO) plodín, ktoré môžu slúžiť ako potraviny a krmivo pre zvieratá v krajinách EÚ.

Komisia v správe pre médiá spresnila, že povolila používanie geneticky upravenej kukurice a obnovila autorizáciu pre používanie dvoch geneticky modifikovaných druhov repky olejnej.
        Podľa správy eurokomisie povolenia na uvedenie na trh sa riadia komplexnými a prísnymi postupmi EÚ v oblasti bezpečnosti potravín, ktoré zabezpečujú vysokú úroveň ochrany zdravia ľudí, zvierat a životného prostredia.
        Povolenia sú založené na priaznivom vedeckom hodnotení Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA), ktorý dospel k záveru, že tieto geneticky modifikované plodiny sú rovnako bezpečné ako ich prirodzené verzie.
        Komisia upozornila, že má zákonnú povinnosť prijať rozhodnutie o týchto plodinách, keďže členské štáty (Rada EÚ) nedosiahli kvalifikovanú väčšinu za alebo proti povoleniu uvedenia na trh týchto plodín.
        Piatkové rozhodnutia EK však nepovoľujú pestovanie týchto plodín na území EÚ, ale iba ich dovoz do Únie z tretích krajín a len na použitie ako potraviny a krmivo pre zvieratá.
        Povolenia sú platné na dobu 10 rokov a každý produkt vyrobený na základe týchto modifikovaných plodín bude podliehať prísnym pravidlám EÚ pre označovanie a sledovateľnosť.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down