16.04.2014 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Europarlament žiada povinné označovanie pôvodu výrobkov

Označenie "vyrobené v" by malo byť povinné pre takmer všetky nepotravinové výrobky predávané na jednotnom trhu Európskej únie (EÚ). Prísnejšie by mali byť aj požiadavky na bezpečnosť výrobkov, pravidlá dohľadu nad trhom aj tresty pre spoločnosti predávajúce nevyhovujúce alebo potenciálne nebezpečné výrobky. Vyplýva to zo zmien k dvom legislatívnym návrhom, ktoré v utorok (15.4.) schválil Európsky parlament (EP).

Podľa poslancov, ktorí podporili návrh Európskej komisie (EK), povinné označovanie krajín pôvodu výrobkov zvýši ich sledovateľnosť a posilní tak ochranu spotrebiteľa. V súčasnosti nie je možné zistiť výrobcu až pri 10 % tovarov, ktoré zachytí výstražný systém rýchlej výmeny informácií EÚ.       "Je to veľký krok smerom k transparentnosti v dodávateľskom reťazci a pozitívum pre spotrebiteľov. Ľutujem, že členské štáty EÚ sa kvôli nezhodám ohľadne tejto otázky nedokázali dohodnúť na spoločnom postoji. Výsledkom je zablokovanie rokovaní o nariadení ako celku, a to na úkor bezpečnosti spotrebiteľov v EÚ," myslí si parlamentná spravodajkyňa pre túto oblasť Christel Schaldemose.
Označenie pôvodu výrobkov by sa malo vzťahovať na takmer všetky výrobky predávané v únii. Medzi výnimky by okrem potravín mali patriť napríklad lieky. Výrobca by si na základe textu schváleného EP mohol vybrať, či využije označenie "vyrobené v EÚ", alebo na obale uvedie konkrétny členský štát pôvodu.       Poslanci s cieľom zvýšenia bezpečnosti navrhujú zaviesť primerané a odrádzajúce sankcie za porušenie pravidiel. Tie by mali zohľadniť závažnosť, trvanie a úmyselný charakter tohto porušenia. Komisia by podľa poslancov mala vypracovať celoúnijnú čiernu listinu pre subjekty, u ktorých sa zistilo opakované a úmyselné porušovanie predpisov EÚ v oblasti bezpečnosti výrobkov.
Európsky parlament schválil legislatívny návrh v prvom čítaní s cieľom zhrnúť doteraz vykonanú prácu na predloženom texte a odovzdať ju po blížiacich sa voľbách novému europarlamentu. V máji tak novozvolení poslanci budú môcť pokračovať v práci vykonanej počas aktuálneho volebného obdobia.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down