06.07.2017 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Europol zhabal 122 ton falošných pesticídov - mohli zamoriť prírodu a potraviny

Okolo 122 ton falošných a extrémne nebezpečných pesticídov sa podarilo zhabať európskym policajným silám v rámci rozsiahlej operácie uskutočnenej v niekoľkých európskych krajinách. Oznámil dnes Europol.

Európsky policajný úrad zároveň vydal varovanie, že nie je vylúčené, že nebezpečné látky už kontaminovali potraviny a životné prostredie.
Europol v správe pre médiá zároveň zdôraznil, že množstvo zhabanej látky bolo dostatočné na to, aby pokrylo plochu dvakrát väčšiu, ako je územia Luxemburska.
Pôvod zhabaných pesticídov je v Číne a do Európy sa dostali najmä prostredníctvom internetového obchodu.
Podľa správy Europolu niektoré zo zhabaných látok, ponúkaných predajcami ako vysoko účinné pesticídy, sú v EÚ zakázané pre ich karcinogénne vlastnosti.
"Poľnohospodári často nemajú ani najmenšie tušenie čo kupujú, a kupujú ich, pretože sú lacnejšie," vysvetlil situáciu expert Europolu Chris Vansteenkiste. Podľa jeho slov nebezpečné chemikálie už zapríčinili zničenie celých poľnohospodárskych kultúr v krajinách východnej Európy.
Spoločná policajná operácia trvala desať dní a viedla k prehľadaniu 940 dopravných kontajnerov v 16 krajinách. Operácia bola koordinovaná Europolom a Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF), s podporou niekoľkých medzinárodných firiem a organizácií.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down