Európska komisia (EK) dnes uviedla, že navrhuje úplné otvorenie trhu krajín EÚ pre dovoz moldavského vína ešte pred nadobudnutím platnosti Asociačnej dohody s EÚ a dohody o voľnom obchode medzi Moldavskom a EÚ.
Moldavsko spolu s Gruzínskom a Ukrajinou očakávajú, že k podpísaniu oboch uvedených dohôd dôjde počas novembrového summitu Východného partnerstva vo Vilniuse. Ide o dohody, ktoré tieto krajiny politicky a ekonomicky užšie pripútajú k priestoru EÚ.
Komisia sa vo svojom komuniké odvoláva na "ťažkosti Moldavska na niektorých jeho tradičných trhoch", čo je odkaz na rozhodnutie Ruska z 10. septembra zakázať dovoz alkoholických nápojov z Moldavska.
"Trh Európskej únie je udržateľnou a životaschopnou alternatívou a pólom stability pre moldavský vinársky sektor. Úplné otvorenie trhov EÚ pre moldavské vína v čase, keď moldavskí poľnohospodári majú ťažkosti, ukazuje, že EÚ nie je len projekt ekonomickej integrácie, ale aj priestor solidarity," uviedol v tejto súvislosti eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Dacian Ciološ.
Komisia chce navrhnúť Rade EÚ a Európskemu parlamentu (EP) čo najrýchlejšiu zmenu obchodných preferencií tak, aby dovoz moldavského vína do únie bol kompletne liberalizovaný ešte pred nadobudnutím platnosti dohody o voľnom obchode.
Rusko 10. septembra zakázalo dovoz moldavského vína z dôvodu zlej kvality. Rozhodnutie z Moskvy prišlo krátko potom, ako ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin v Kišiňove uviedol, že podpísaním obchodnej dohody medzi Moldavskom a EÚ prestanú platiť viaceré dohody medzi Moldavskom a Ruskom. Rogozin okrem toho Moldavčanov nepriamo varoval, že by mohli mať problémy aj s dodávkami zemného plynu počas zimného obdobia.
Moldavskí politici považujú reakcie Moskvy za nátlak na ich krajinu pre prehlbovanie vzťahov s EÚ. Rusko vyvíja podobný ekonomický a politický tlak aj na ďalšie krajiny Východného partnerstva, najmä na Ukrajinu, ktoré chcú užšie kontakty s Bruselom a ktoré Moskva považuje za svoju sféru vplyvu.
(tasr)