25.09.2013 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Európska komisia navrhla úplné otvoreniu trhov EÚ pre moldavské vína

Európska komisia (EK) dnes uviedla, že navrhuje úplné otvorenie trhu krajín EÚ pre dovoz moldavského vína ešte pred nadobudnutím platnosti Asociačnej dohody s EÚ a dohody o voľnom obchode medzi Moldavskom a EÚ.

 Moldavsko spolu s Gruzínskom a Ukrajinou očakávajú, že k podpísaniu oboch uvedených dohôd dôjde počas novembrového summitu Východného partnerstva vo Vilniuse. Ide o dohody, ktoré tieto krajiny politicky a ekonomicky užšie pripútajú k priestoru EÚ.
      Komisia sa vo svojom komuniké odvoláva na "ťažkosti Moldavska na niektorých jeho tradičných trhoch", čo je odkaz na rozhodnutie Ruska z 10. septembra zakázať dovoz alkoholických nápojov z Moldavska.
      "Trh Európskej únie je udržateľnou a životaschopnou alternatívou a pólom stability pre moldavský vinársky sektor. Úplné otvorenie trhov EÚ pre moldavské vína v čase, keď moldavskí poľnohospodári majú ťažkosti, ukazuje, že EÚ nie je len projekt ekonomickej integrácie, ale aj priestor solidarity," uviedol v tejto súvislosti eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Dacian Ciološ.
      Komisia chce navrhnúť Rade EÚ a Európskemu parlamentu (EP) čo najrýchlejšiu zmenu obchodných preferencií tak, aby dovoz moldavského vína do únie bol kompletne liberalizovaný ešte pred nadobudnutím platnosti dohody o voľnom obchode.
      Rusko 10. septembra zakázalo dovoz moldavského vína z dôvodu zlej kvality. Rozhodnutie z Moskvy prišlo krátko potom, ako ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin v Kišiňove uviedol, že podpísaním obchodnej dohody medzi Moldavskom a EÚ prestanú platiť viaceré dohody medzi Moldavskom a Ruskom. Rogozin okrem toho Moldavčanov nepriamo varoval, že by mohli mať problémy aj s dodávkami zemného plynu počas zimného obdobia.
      Moldavskí politici považujú reakcie Moskvy za nátlak na ich krajinu pre prehlbovanie vzťahov s EÚ. Rusko vyvíja podobný ekonomický a politický tlak aj na ďalšie krajiny Východného partnerstva, najmä na Ukrajinu, ktoré chcú užšie kontakty s Bruselom a ktoré Moskva považuje za svoju sféru vplyvu.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down