01.12.2023 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Európska komisia schválila 1. modifikáciu pre slovenských poľnohospodárov

Európska komisia (EK) schválila prvú modifikáciu Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) na obdobie 2023 až 2027.

Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.
        Okrem zmeny definície aktívneho poľnohospodára sú podľa agrorezortu súčasťou schválenej modifikácie aj ďalšie návrhy, ktoré vyplynuli z požiadaviek partnerov v rámci aplikačnej praxe. Ide o návrhy v rámci noriem dobrého poľnohospodárskeho a environmentálneho stavu (GAEC), ekoschém, agrolesníckych systémov a sektorových intervencií.
        MPRV pripomenulo, že minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) inicioval počas zasadnutia Rady ministrov pôdohospodárstva v Bruseli bilaterálne stretnutie s eurokomisárom pre pôdohospodárstvo Januszom Wojciechowskim, na ktorom ho požiadal o čo najrýchlejšie odsúhlasenie prvej modifikácie, a nie až na záver kalendárneho roka.
        "Je to mimoriadne dôležitá a dobrá správa pre Slovensko a slovenských poľnohospodárov. Som rád, že poľský eurokomisár Wojciechowski prijal moje návrhy a modifikácia bola schválená už k 30. novembru 2023. Zmeny majú za cieľ zefektívnenie procesov a schém pre poľnohospodárov. Po schválení prvej modifikácie začneme prípravu na procesovanie druhej modifikácie," doplnil Takáč.
        Súčasťou procesu modifikácie, ktorý trval viac ako trištvrte roka, boli negociácie s EK, ale aj so socioekonomickými partnermi. Na schválení modifikácie sa minister Takáč podieľal aj na nedávnom stretnutí agroministrov v Bruseli.
        MPRV dodalo, že uvedeným rozhodnutím sa schvaľuje zmena strategického plánu Slovenskej republiky na roky 2023 až 2027, ktorý sa týka podpory financovanej z Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu a Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down