20.12.2015 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Európska komisia stojí pred závažným rozhodnutím

Povolenia na komercializáciu a na používanie potenciálne rizikových produktov, na prvom mieste pesticídov, sú udeľované na dobu určitú (najčastejšie na desať rokov). V EÚ tieto povolenia vydáva Európska komisia (EK), ktorá je zodpovedná za „riadenie rizika“, a robí to na základe stanoviska Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA), ktorý je kompetentný v oblasti „hodnotenia rizika“.

Princíp „povolenia na dobu určitú“ vychádza zo skutočnosti, že úroveň vedeckého poznania sa neustále vyvíja, a preto nové vedecké poznatky a nové metódy hodnotenia môžu odhaliť alebo potvrdiť existenciu rizík, ktoré sa v minulosti nepodarilo preukázať. V súlade s touto praxou má dôjsť do konca roku 2015 k vydaniu nového rozhodnutia ohľadom ďalšieho používania najrozšírenejšej pesticídnej „aktívnej látky“ glyfosátu, ktorý je hlavnou zložkou herbicídu Roundup.

Glyfosát ale v žiadnom prípade nie je „aktívna látka“ ako každá iná, pretože dnes je to najviac používaný syntetický pesticíd na svete. Zároveň je ale uholným kameňom stratégie biotechnologického priemyslu, nakoľko 80 percent transgénnych plodín, pestovaných v súčasnosti, bolo modifikovaných so zámerom zabezpečenia ich tolerancie na nejaký herbicíd - v drvivej väčšine prípadov práve na glyfosát.

Ak k tomu dodáme, že transgénne plodiny sa v súčasnosti pestujú na ploche takmer 200 miliónov hektárov, potom máme kompletný obraz o tom, o akú ekonomickú výzvu ide. Istý francúzsky toxikológ dokonca prirovnal glyfosát k veľkým americkým bankám, ktoré počas poslednej finančnej krízy nebolo možné nechať skrachovať, pretože hrozilo zrútenie celého svetového finančného systému: Too big to fail.

(Viac sa dočítate v Roľníckych novinách)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down