20.05.2014 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Európske ústavy chcú spojiť sily proti nadvláde Číny v solárnej technike

V boji proti nadvláde Číny vo výrobe solárnej techniky pripravujú európske výskumné ústavy a firmy ofenzívu. DPA sa odvoláva na správu v dnešnom vydaní denníka Süddeutsche Zeitung, že viaceré výskumné ústavy chcú vytvoriť konzorcium na vybudovanie veľkej európskej továrne na solárne moduly. Malo by v nej pracovať 1200 ľudí, ktorí by ročne vyprodukovali zariadenia s výkonom jeden gigawatt. Továreň by však zatienila všetky doterajšie európske firmy v odvetví.

Medzi ústavy, ktoré presadzujú tento zámer, patria nemecký Frauenhofer ISE vo Freiburgu a francúzsky INES. Náklady na projekt by mali dosiahnuť 1 miliardu eur.
Denník uvádza, že realizácia myšlienky zostáva ešte otvorená. Rokovania o financovaní prvej výrobnej kapacity sa dostávajú do záverečnej etapy.
Európske solárne firmy majú k projektu rozdielny prístup. Najväčší výrobca solárnej techniky na kontinente nemecký Solarworld ho odmieta. Jeho hovorca denníku povedal, že sa firma na projekte nezúčastní. Výstavba plánovej kapacity predstavuje pre investorov a odvetvie veľké riziko.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down