15.09.2015 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Európski farmári po Bruseli protestujú aj v Luxemburgu proti nízkym cenám mlieka

Niekoľko stoviek farmárov z Belgicka, Francúzska, Luxemburska a Nemecka sa dnes za použitia desiatok traktorov zhromaždili v hlavnom meste Luxemburska a blokujú viacero prístupových ciest do tejto krajiny. Výrobcovia mlieka a poľnohospodári pokračujú vo svojich protestoch proti nízkym cenám mlieka.

Po minulotýždňovej (7.9.) masovej demonštrácii vyše tisícky traktorov a okolo 5000 európskych farmárov v Bruseli sa odborové centrály poľnohospodárov a prvovýrobcov rozhodli pre ďalší protest, v Luxemburgu, kde sa dnes koná neformálne zasadnutie Rady EÚ pre poľnohospodárstvo.
Farmári sa rozhodli pokračovať v protestoch, lebo sa neuspokojili s minulotýždňovým rozhodnutím ministrov poľnohospodárstva. Tí schválili pomoc agrosektoru mimoriadnou finančnou injekciou vo výške 500 miliónov eur.
Ministri pokračujú v rokovaniach na túto tému aj dnes, so zámerom stabilizovať trhy s mliekom, mliečnymi výrobkami a bravčového mäsa. Ide však o neformálne stretnutie bez možnosti prijať záväzné rozhodnutia.
Belgický minister poľnohospodárstva Willy Borsus uviedol, že šéfovia agrorezortov sa pokúsia vrátiť do hry dva prvky - intervenčné ceny a regulačné mechanizmy.
V prípade intervenčných cien ide o postupy obstarávania na celoeurópskej úrovni, keďže výkupné ceny neboli už dlhší čas indexované. Čo sa týka regulačných mechanizmov, tie sa týkajú hlavne mechanizmov obmedzenia a riadenia trhu, vrátane dočasného obmedzenia produkcie, v prípade krízy, ako je tá súčasná.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down