13.11.2013 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Európski spotrebitelia sa obávajú riskantných amerických produktov

Európske spotrebiteľské organizácie sa obávajú, že po uzavretí dohody o voľnom obchode s USA zaplavia európsky trh nebezpečné alebo riskantné potraviny, lieky a ďalší tovar. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

Podľa Monique Goyensovej, generálnej riaditeľky Európskej spotrebiteľskej organizácie (BEUC), "má táto dohoda potenciál ohroziť bezpečnosť spotrebiteľov a zmeniť pravidlá na ich ochranu".
Americkí a európski predstavitelia obnovili tento týždeň rokovania o vytvorení zóny voľného obchodu na oboch stranách Atlantiku. V prípade, že uzavrú túto dohodu, budú mať produkty, ktoré získajú povolenie na predaj v USA, automaticky prístup na európsky trh - a naopak.
Goyensová a predstavitelia ďalších organizácií však upozorňujú na rozdiely v amerických a európskych normách. Európske sú považované za najprísnejšie na svete. Pripúšťa, že dohoda môže viesť k zníženiu cien a priniesť spotrebiteľom väčší výber. Ale tieto výhody podkopáva riziko, že mnohé výrobky nebudú vyhovovať európskym normám.
BEUC, Priatelia Zeme a európske združenia na ochranu zdravia verejnosti majú preto obavy, že vzájomné uznanie noriem, ktorého cieľom je znížiť náklady na vstup výrobkov na trh, v skutočnosti znamená akceptáciu nižších štandardov a tým aj menej kvalitných produktov.
Eurokomisár pre obchod Karel De Gucht opakovane vyhlásil, že európske pravidlá, ktoré sa týkajú geneticky modifikovaných (GMO) potravín, sa meniť nebudú. Spojené štáty však považujú práve tieto prísne normy za obchodnú prekážku, ktorú je potrebné odstrániť.
Spotrebiteľské organizácie majú preto strach, že na európsky trh sa dostanú potraviny vyrobené z geneticky upravených plodín, ktoré nebudú mať nálepku s upozornením na výskyt GMO, ako to prikazuje európska norma.
EÚ už zrušila zákaz dovozu niektorých druhov mäsa z USA. Hovädzie sa pritom v Spojených štátoch umýva v kyseline mliečnej a kuracie mäso v chlórovom dezinfekčnom roztoku. USA by mali zase otvoriť svoj trh pre hovädzie z Európy. Jeho dovoz zakázali v roku 1988 pre obavy z choroby šialených kráv.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down