27.02.2025 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Európski výrobcovia protestovali proti dovozu nekvalitných potravín

Poľnohospodári a potravinári z Európskej únie dňa 27. februára 2025 povedali hlasné NIE dovozom nekvalitných a rizikových potravín z tretích krajín. Odmietajú to, aby Európska únia uvoľňovala obchodnú politiku s krajinami Latinskej Ameriky v rámci zoskupenia Mercosur a aj s Ukrajinou - pokiaľ sa majú do EÚ dovážať nekvalitné výrobky.

Na česko-slovenskom hraničnom prechode Hodonín - Holíč sa 27. februára stretli poľnohospodári a potravinári z Českej republiky a zo Slovenskej republiky a priviezli so sebou okolo 200 kusov veľkej poľnohospodárskej techniky. Pricestovali za nimi aj zástupcovia maďarských a rakúskych poľnohospodárov. Podporu protestu vlastnými, najmä masmediálnymi, aktivitami v ich domovských krajinách vyjadrili aj poľskí, rumunskí a francúzski producenti.

Nemci prišli na hraničné prechody s Českou republikou. Poliaci prišli na český hraničný prechod Náchod. Českí poľnohospodári organizovali aj samostatné protestné akcie na viacerých miestach v ČR.

Žiadame vyňatie

Európski producenti potravín sa kriticky vyjadrili k obchodnej politike Európskej únie. Na hraničnom prechode Hodonín - Holíč za hlasného trúbenia poľnohospodárskej techniky zaznela desiatka príhovorov z úst slovenských, českých, maďarských a rakúskych poľnohospodárov.

„Za Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru dôrazne odmietame, aby bola kapitola agropotravinárstva súčasťou dohody so združením Mercosur a žiadame jej vyňatie. Kľúčovou požiadavkou protestujúcich poľnohospodárov je to, aby všetky dovážané poľnohospodárske výrobky spĺňali prísne normy EÚ týkajúce sa kvality, udržateľnosti a bezpečnosti potravín. V prípade zdravia a potravín by mala ísť politika a ekonomické záujmy bokom,“ uviedol predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Andrej Gajdoš.

V krajinách Latinskej Ameriky sa v poľnohospodárstve používajú antibiotiká, nedovolené hormonálne látky alebo mäsokostná múčka, čo je v EÚ zakázané. Rizikové produkty tak podpisom dohody so združením Mercosur a odstránením alebo zmiernením colných bariér dostanú väčšiu príležitosť na ich dovoz k európskym spotrebiteľom.

Ak dohodu po nedávnom podpise zo strany predsedníčky Európskej komisie a lídrov Brazílie, Argentíny, Paraguaja a Uruguaja následne odsúhlasia aj členské krajiny EÚ, Rada EÚ a Európsky parlament, potom sa očakávajú výraznejšie importy do EÚ najmä v prípade hovädzieho, hydinového a bravčového mäsa, ale aj  v prípade cukru a medu.

Ak by dohoda so združením Mercosur definitívne vstúpila do platnosti, predstavovala by najväčšiu zónu voľného obchodu na svete s viac ako 780 miliónmi ľudí a s tvorbou 25 percent svetového HDP.

„Som presvedčený o tom, že agropotravinárstvo by sa nemalo používať ako nástroj na vyrokovanie lepších podmienok pre obchodovanie s automobilmi alebo s IT technológiami. Žiadame, aby sa v budúcnosti pri kreovaní aj iných dohôd - napríklad s Kanadou, najskôr urobili dopadové štúdie ohľadne toho, aký vplyv budú mať na poľnohospodársky a na potravinársky sektor,“ dodal pred protestujúcimi poľnohospodármi zo štyroch krajín Andrej Gajdoš.

„Dohoda so združením Mercosur predstavuje vážnu hrozbu pre európsky poľnohospodársky a potravinársky sektor. Preto chceme vyzvať európskych politikov, aby nám už konečne prestali hádzať polená pod nohy, a aby nás nechali  v dôstojných podmienkach vyrábať potraviny,“ zdôraznil podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Marián Šolty.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down