26.03.2018 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Európsky parlament aj vďaka Slovensku rieši dvojakú kvalitu potravín

Na pôde Európskeho parlamentu (EP) minulý týždeň začala diskusia k dvojakej kvalite výrobkov. K téme zasadal výbor pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa. O finálnej podobe dokumentu by mal rozhodnúť europarlament v septembri. Uviedol to Michal Feik z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

"Výsledky rôznych testov vykonaných vo viacerých členských štátoch potvrdili, že medzi výrobkami propagovanými a distribuovanými na jednotnom trhu pod rovnakou značkou a v rovnakom obale existujú rozdiely. Oznámené prípady sa netýkajú len potravinárskych výrobkov, ale aj nepotravinárskych výrobkov vrátane čistiacich prostriedkov, kozmetiky, toaletných potrieb a výrobkov určených pre dojčatá," konštatuje sa v navrhovanej správe Európskeho parlamentu. Správa upozorňuje na to, že otázka dvojakej kvality priamo súvisí s podstatou fungovania jednotného trhu a s dôverou spotrebiteľa, a preto si vyžaduje riešenie na úrovni EÚ.
Jedným z konkrétnych návrhov je, aby sa pridali takéto zavadzajúce a klamlivé praktiky do zoznamu nekalých obchodných praktík, čo by viedlo k väčšej právnej istote. Postihovaní by však nemali byť len výrobcovia potravín, ale aj producenti iných druhov výrobkov. Boj proti dvojakej kvalite si bude vyžadovať intenzívnu spoluprácu členských štátov. V apríli plánuje Európska komisia (EK) predstaviť dlhoočakávanú spoločnú metodiku testovania produktov pre celú Úniu. Na jej základe krajiny, ktoré o to požiadajú, môžu vykonať nové testovanie produktov, ktoré už bude zastrešovať EK. Prvé výsledky testov by mohli byť známe koncom tohto roka.
Pre slovenský agrorezort je podľa Feika táto téma od nástupu ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej (nominantka SNS) jednou z hlavných priorít. Po viac ako roku, keď Slovensko prezentovalo prvé výsledky testov, sa vnímanie tohto problému na európskej pôde zmenilo. "Počas celého minulého roka sme neustále pripomínali, že na jednotnom trhu je neprípustné, aby sa naši občania cítili ako spotrebitelia druhej kategórie. O to viac ma teší, že táto téma sa dostala aj na pôdu Európskeho parlamentu," uviedla Matečná.
Viaceré testy uskutočnené v rôznych členských štátoch vrátane Slovenska podľa Feika odhalili, že na trhu EÚ sú dostupné výrobky, ktoré síce na prvý pohľad pôsobia rovnako, ale v závislosti od krajiny nákupu majú preukázateľne odlišné zloženie. Slovensko vykonalo už dve série testov na dvojakú kvalitu potravín, pričom oba testy približne v polovici prípadov potvrdili existenciu dvojakej kvality potravín. České ministerstvo poľnohospodárstva prinieslo minulý rok znepokojujúce výsledky testovania pracích práškov. Porovnanie ukázalo, že prášok z Nemecka a Rakúska obsahuje viac aktívnych látok než ten, ktorý pristáva v českých, maďarských a aj slovenských obchodoch.
"Oceňujem, že viaceré firmy po našom tlaku začali v rámci jednotného európskeho trhu zjednocovať receptúry. Slovenskí spotrebitelia rovnako ako spotrebitelia v ďalších krajinách EÚ majú právo na rovnakú kvalitu potravín predávaných pod rovnakou značkou. Nadnárodné firmy musia v rámci EÚ dodržiavať deklarovanú kvalitu a nesmú dodávať na trhy niektorých členských krajín výrobky nižšej kvality," dodala Matečná.
K správe EP o dvojakej kvalite výrobkov na jednotnom trhu môžu poslanci dávať pripomienky do 17. apríla. Následne bude o správe v prvom kole hlasovať výbor pre vnútorný trh. Definitívne hlasovanie by sa malo uskutočniť na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu v septembri.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down