19.11.2013 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Európsky parlament odobril sedemročný rozpočet EÚ na roky 2014-2020

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) dnes počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu hlasovali o sedemročnom rozpočte EÚ. Zákonodarný zbor EÚ rozpočet prijal a ukončil tak niekoľkomesačné ťahanice s Radou a Európskou komisiou (EK) o podobe viacročného finančného rámca.

Europoslanci počtom hlasov 537 za a 126 hlasov proti odsúhlasili platnosť júnovej medziinštitucionálnej dohody, podľa ktorej v období 2014-2020 budú výdavky únie vo výške 960 miliárd eur.
Prvýkrát v histórii EÚ bude dlhodobý rozpočet nižší, ako bol ten v predošlom období. Výdavky by mali byť o 3,7 % nižšie ako v rozpočtovom období 2009-2013, čo v prepočte znamená ich zníženie o 38 miliárd eur.
Diplomati EÚ zdôrazňujú, že ide o investične zameraný rozpočet, o rozpočet, ktorý ekonomiky členských krajín potrebujú na dosiahnutie rastu.
"Toto je posledný akt v rámci dlhého a zložitého rokovania. Dlhého a komplexného nie preto, že sa tak deje prvýkrát, ale pre mimoriadne postavenie Európy v čase krízy," povedal o dnešnom hlasovaní v EP eurokomisár pre rozpočet Janusz Lewandowski.
Zákonodarcovia EÚ sa počas rokovaní o rozpočte snažili zaviesť klauzuly o flexibilite čerpania fondov zo spoločného rozpočtu, o revízii eurorozpočtu každých pár rokov a vyžiadali si súhlas členských štátov EÚ, že súčasťou dohody o dlhodobej finančnej perspektíve bude vykrytie finančných dier v rozpočte na rok 2013.
Aj napriek úspešnému hlasovaniu o dlhodobom rozpočte EÚ europoslanci poukazujú, že dohoda, ku ktorej sa počas rokovaní dospelo, nie je ani zďaleka ideálnym stavom.
"Tento rozpočtový rámec nenecháva žiadny priestor na manévrovanie v prípade nepredvídaných udalostí," uviedol predseda rozpočtového výboru EP Alain Lamassoure. A upozornil, že rozpočet v takejto podobe nebol ani najhoršou možnosťou, ani tou najlepšou, ale bol "jedinou možnosťou".
Po schválení viacročného finančného rámca v EP je teraz na Európskej rade, aby lídri EÚ dali konečné "požehnanie" rozpočtu na obdobie 2014-2020. To bude už len formalita a členské štáty sa od januára 2014 môžu tešiť na rozbehnutie projektov pre čerpanie eurofondov.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down