12.02.2021 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EuroTier 2021: inovácie pre chov ošípaných

EuroTier, veľtrh zameraný na technológie v živočíšnej výrobe, sa v dňoch 9. až 12. februára konal výlučne v kybernetickom priestore. Aké inovácie boli prezentované v oblasti chovu ošípaných?

Automatický systém kŕmenia mliekom

Aco Funki: Baby Care
Plodnosť prasníc je vysoká, preto dánska firma Aco Funki, vyrábajúca prístroje pro chov ošípaných, vyvinula automatické kŕmenie mliekom pre distribúciu čerstvého mlieka prasiatkam. Filozofia je jednoduchá. Keď majú prasiatka konštantný prístup k mlieku, mávajú vyššiu hmotnosť pri odstave a rýchlejší rast po ňom, čo znamená vyššiu prežiteľnosť prasiatok. Systém mieša sušené mlieko s horúcou vodou a potom pridá studenú vodu na dosiahnutie optimálnej teploty nápoja. Spoločnosť prezentovala tiež kaučukové teplé podložky pre prasiatka a kŕmidlo - jasle na slamu.

Skupinový koterec pre kojace prasnice

Big Dutchman: Pure Line “Specht system”
Firma Big Dutchman rozvinula predstavu pobytu prasníc s prasiatkami od tretieho dňa po narodení v skupinách. Každý koterec bol navrhnutý pre tri prasnice a ich prasiatka - 16,5 m2 pre prasnicu a oblasť 4,5 m2 pre prasiatka. Produkt ponúka veľa priestoru pre zvieratá a zodpovedá prirodzeným životným prejavom prasníc chovaných v skupinách. Stĺpy z dreva sú používané ako škrabadlá a pomáhajú prasniciam vzájomne sa vyhýbať.

Nové enkapsulované kŕmne doplnky

Bewital Agri: Bewi-Fatrix SynerG+
Nemecká firma, špecialista na výrobu krmív, Bewital Agri, predstavil enkapsulovaný kombinovaný produkt zložený z kyseliny laurovej, monoglyceridov, mastných kyselín s krátkym reťazcom a príchuťou (rastlinné výťažky a silice). Tým, že sa spoja účinné látky, bývajú gram-pozitívne baktérie ako sú Streptococci a Clostridia  poškodené. Tak môže byť redukovaná liečba antibiotikami, zatiaľ čo zdravie zvierat, obzvlášť prasiatok sa zlepší. V štúdii in vitro sa ukázalo, že 0,1 % produktu v kŕmnej dávke dostatočne redukuje rast baktérií Streptococcus suis Clostridium perfringens až o 50 %.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 7.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down