29.01.2019 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Exkurzia na moderných amerických farmách

V predošlom čísle Roľníckych novín nás prof. Jan Brouček informoval o medzinárodných sympóziách chovu zvierat, ktoré sa vlani na jeseň konali v USA. V rámci exkurzie navštívil tri moderné farmy, ktoré vám predstavíme.

Farma na výkrm kurčiat

Farma na výkrm brojlerových kurčiat v mestečku Hooper je prvá z viac ako 100 podobných fariem, ktoré plánuje spoločnosť Lincoln Premium Poultry (LPP) v spolupráci so spoločnosťou Costco vybudovať v štátoch Nebraska a Iowa. Tieto podniky budú situované v okruhu 100 km od spracovateľského závodu vo Fremonte, postavené na pozemkoch miestnych poľnohospodárov a tí ich budú prevádzkovať. Kurčatá na zástav a krmivo bude dodávať LPP. Väčšina pestovateľov má rastlinnú výrobu a tak hydinový hnoj s vysokým obsahom dusíka a fosforu využijú na hnojenie.
Farma bude pozostávať z troch alebo štyroch hál, každá pre 20-tisíc kurčiat. Po skončení výkrmu budú brojlery odoslané do spracovateľského závodu; odtiaľ budú výrobky a celé kurčatá prepravované do obchodov spoločnosti Costco po celej krajine. Výkrm bude trvať 6 týždňov; za rok sa plánuje 6 turnusov s dvojtýždňovými prestávkami medzi turnusmi. Farma v Hoopere zahájila prevádzku v októbri 2018 a podľa zástupcu spoločnosti ide o úplne novú obchodnú koncepciu - veľká obchodná firma sa pripája k miestnym poľnohospodárom na úrovni sériovej výroby.
Kurčatá budú ustajňované v moderných bezokenných halách s riadenou teplotou a s celoročnou prevádzkou. Hala je bez okien, dobre vetrateľná, pred naskladnením dokonale vyčistená a vydezinfikovaná.

Celý článok je uverejnený v týždenníku ROĽNÍCKE NOVINY č. 5.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down