06.09.2023 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Export agrokomodít z Ukrajiny vzrástol v auguste takmer o pätinu

Ukrajina vyviezla v auguste 4,3 milióna ton poľnohospodárskych produktov.

Oproti predchádzajúcemu mesiacu to znamená rast približne o 16 %. Ukrajine sa export podarilo zvýšiť napriek problémom v logistike a ruským útokom na ukrajinské hlavné vývozné trasy. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na údaje Ukrajinskej asociácie firiem v agrobiznise (UCAB).
        Asociácia oznámila, že zo 4,3 milióna ton agroproduktov 2,3 milióna ton predstavovalo obilie. Zhruba 755.400 ton tvorili semená olejnín a 548.900 ton rastlinné oleje. Z obilia väčšinu tvorila pšenica a z rastlinných olejov slnečnicový olej.
        "Najefektívnejšou vývoznou trasou boli v auguste dunajské prístavy. Tie sa na celkovom objeme exportu podieľali v tomto mesiaci 64 %," uviedla UCAB.
        Rusko v polovici júla odstúpilo od takzvanej obilnej dohody, ktorá umožňovala vývoz ukrajinského obilia z čiernomorských prístavov. Ako dôvod uviedlo, že západné krajiny stále neplnia memorandum dohodnuté s Organizáciou Spojených národov o uľahčení ruského vývozu potravín a hnojív. Ruský vývoz potravín a hnojív síce nepodlieha západným sankciám uvaleným po ruskej invázii na Ukrajinu, Moskva však tvrdí, že obmedzenia platieb, logistiky a poistenia sťažili ich prepravu. Navyše, dodalo Rusko, ukrajinské obilie aj tak do najchudobnejších krajín neputuje v takej miere, ako by malo, a nemalá časť z neho smeruje do Európskej únie.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down