11.08.2015 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Extrémne horúčavy trápia aj poľnohospodárov na hornej Orave

Vytrvalé extrémne horúčavy trápia v týchto dňoch aj poľnohospodárov v jednom z tradične najchladnejších severných regiónov Slovenska, na hornej Orave. Na ostrým slnkom doslova spálených horských pasienkoch už vyschla väčšina prírodných zdrojov pitnej vody pre zvieratá.

„Musíme preto obmedzovať pasenie a ochladzovať maštale. Stalo sa nám už aj to, že celé stádo utieklo za vodou a tieňom do lesa. Nedokázali ho zastaviť ani pastieri so psami, dokonca ani elektrické oplôtky,“ informoval TASR Milan Mišánik, výkonný riaditeľ poľnohospodárskeho družstva DAKNA Námestovo.
Náklady podľa neho zvyšuje i to, že dojnice, ktoré museli zostať v maštaliach, treba prikrmovať a priamo na pasienky musia voziť vodu na napájanie smädného dobytka. „Veľkým problémom je, že pastva úplne zoschla a druhý raz nenarastie. Všeobecne tak vypadne jedna z kosieb. Asi nebude dosť krmiva,“ pokračoval.
„Žatva sa posunula o dva týždne skôr a prakticky všade začína naraz, čo je nápor na techniku. Jediným pozitívom je suchšie zrno, ktoré netreba dosúšať. Táto drastická zmena počasia bude už asi trvalým úkazom v ďalších rokoch a budeme musieť na ňu reagovať zmenou zaužívaných agrotechnických postupov,“ dodal Mišánik.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down