27.02.2014 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Extrémne teplá zima je úplne novou skúsenosťou aj pre včelárov

Pretrvávajúce extrémne teplé zimné obdobie je úplne novou skúsenosťou aj pre najskúsenejších slovenských chovateľov včiel. Ešte oveľa väčší problém vidia v prípade nechceného dlhodobejšieho prudkého ochladenia v najbližších týždňoch na prahu kalendárnej jari.

"Táto nezvyčajná zima je mimoriadnou situáciou aj pre včely, lebo v januári a vo februári iba málokedy lietajú ďalej od úľov. V predstihu však už kvitnú liesky, jelše a včielky si z nich znášajú peľ do svojich príbytkov," uviedla pre TASR vedúca Ústavu včelárstva so sídlom v Liptovskom Hrádku Tatiana Čermáková.
Výrazné ochladenie by podľa nej znamenalo veľký problém, lebo včelstvá by sa stiahli naspäť do chumáčov, čím by sa prerušila plodová krivka a zásoby potravy by im nemuseli vystačiť na odchovanie nového potomstva. "Takúto zvláštnu zimu si nepamätajú ani najstarší pamätníci, no v posledných rokoch pribúdajú takéto nové skúseností," pokračovala Čermáková.
"Uvidíme, aká bude jar a následne leto. Dúfame, že sa nezačnú rýchlejšie rozmnožovať nebezpečné parazity a nedostatok pôdnej vlahy príliš neovplyvní produkciu nektáru rozhodujúcimi rastlinami," dodala s tým, že v centrálnom slovenskom registri je aktuálne zapísaných 17.015 včelárov, ktorí chovajú celkom 256.175 včelstiev.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Komentáře k článku

  1. Mna ako vcelara zaujima momentalne najviac to cim sa osetruje na slovensku repka na ktoru moje vcielky lietaju kedze ju mam v blizkosti v Bernolakove. Ake svinstva sa pouzivaju na slovensku a ako sa k tomu bude stavat spolocnost a kompetentny. Kedze napriklad tohtorocne scitavanie vcelstiev v USA ukazal ze nove postreky decimovali vcelstva o 50 a niekde az o 70percent. Dakujem za vasu odpoved.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down