09.07.2014 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farmári by na trhoch v budúcnosti mohli predávať aj kozy, či kone

Na trhoch by mohli farmári v budúcnosti predávať aj ovce, kone, či hovädzí dobytok. Navrhuje to opozičný poslanec zo strany Most-Híd Gabriel Csicsai, ktorý na dnešnom rokovaní Výboru Národnej rady pre hospodárske záležitosti predložil pozmeňujúci návrh k zákonu o ochrane spotrebiteľa.

Ako pripomenul, súčasný zákon zakazuje na trhových miestach predávať živé zvieratá. Ale zákaz sa nevzťahuje na predaj sladkovodných rýb, domácej vodnej hydiny, domácej hrabavej hydiny, domácich králikov, psov, mačiek, či drobných hlodavcov na propagačné účely. Poslanec navrhuje, aby sa toto obmedzenie nevzťahovalo tiež na ovce, kozy, kone a hovädzí dobytok. Tieto zvieratá by malo byť po novom možné predávať, farmári však budú potrebovať súhlas veterinárnej správy. "Vláda deklaruje podporu malých farmárov. Chceme oživiť trhovníctvo a kultúru trhovníctva," priblížil počas rokovania výboru Csicsai. Jeho pozmeňujúci návrh podporil aj parlamentný výbor.
Pozmeňujúci návrh k novele zákona o ochrane spotrebiteľa predložila aj Helena Mezenská (OĽaNO). Navrhuje zadefinovať pojem zraniteľný spotrebiteľ a priemerný spotrebiteľ. Taktiež chce docieliť, aby boli predávajúci povinní pri predaji výrobkov prispôsobiť obsah informácií veku, zdravotnému postihnutiu a sociálnemu postaveniu kupujúceho. "V praxi často dochádza k situácii, kedy osoba zraniteľného spotrebiteľa vstúpi do obchodného vzťahu z dôvodu zlej informovanosti alebo klamlivých, či neúplných informácií zo strany predávajúceho," uviedla Mezenská v pozmeňujúcom návrhu.
Primárnym cieľom novely o ochrane spotrebiteľa je však opäť umožniť farmárom predávať svoje výrobky na trhoch a prostredníctvom iných foriem ambulantného predaja.
Obmedzenie ambulantného predaja presadil v parlamente poslanec za stranu Smer-SD Andrej Kolesík. Zdôvodňoval to tým, že chcel zabezpečiť vysokú úroveň ochrany spotrebiteľa. Obmedzenie zabránilo plné využitie rôznych nových foriem ambulantného predaja, ako sú napríklad predaj z dvora, predaj z automatov alebo tzv. farmárske trhy.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down