12.04.2018 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farmári z juhu vítajú záujem G. Matečnej o analýzu ich strát zo sucha

Farmári z južného Slovenska, ktorí pre minuloročné sucho vykázali stratu 19,3 milióna eur, vítajú záujem podpredsedníčky vlády SR a šéfky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriely Matečnej (nominantka SNS) o analýzu ich strát. Uviedla to Agrárna komora Slovenska (AKS). Tieto straty sú podľa AKS pre postihnutých poľnohospodárov likvidačné.

"Farmári vopred ďakujú za každú pomoc," povedala Helena Patasiová, predsedníčka AKS s tým, že poľnohospodári síce zaslali analýzu dopadov na MPRV, ktorej autorom je AKS a Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), už v novembri 2017, ale do podateľne MPRV SR dodajú všetky materiály znova, ešte tento týždeň.
AKS opäť pripomenula, že straty sa týkajú 98 poľnohospodárskych subjektov s 2500 zamestnancami. "Títo farmári sú v zložitej situácii. Majú obrovský výpadok príjmov, ale vzniká im povinnosť platby odvodov do sociálnej, zdravotnej poisťovne, dane a nájomné, za pozemky. Okrem toho majú, samozrejme, záväzky voči dodávateľom chémie, hnojív a osív," podčiarkla predsedníčka AKS.
Výnos z pestovania bol vlani podľa Patasiovej v priemere na úrovni 40 %. "Pšenice sa zvyčajne rodí 5,5 tony, vlani sa urodili iba 2 tony. Úroda repky klesla na tretinu. Kukurice na polovicu, pri závlahách. Extrémne sucho v tejto oblasti, za dané obdobie, potvrdila aj odborná štúdia meteorológov a klimatológov. Na väčšine územia Podunajskej nížiny a Trnavskej tabule zaevidovali výnimočné sucho a na Záhorí až extrémne sucho," dodala Patasiová.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down