17.03.2020 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Fermentované mliečne výrobky na našu imunitu

V poslednom období celý svet zachvátili oprávnené obavy o zdravie ľudí v súvislosti so stále postupujúcimi vírusovými ochoreniami. Mnohí ľudia sa preto vo zvýšenej miere informujú o tom, ako sa môžu chrániť a odolať nebezpečným vírusom.

Každá krajina vydáva mnohé opatrenia na zabránenie šírenia nákazy, ktoré môžu zabrániť šíreniu ochorenia. No akosi sa zabúda na to, že treba neustále robiť aj sústavné preventívne opatrenia a najmä posilňovať imunitu ľudského organizmu. Však predsa v zahraničí i u nás poznáme mnohé osvedčené výživy, ktoré majú antimikrobiálny charakter a zvyšujú imunitu ľudského organizmu. Sú to najmä rôzne fermentované (prekysnuté alebo skvasené) probiotické mliečne nápoje, jogurty, syry, bryndza, ale tiež i fermentovaná zelenina (napr. kvasená kapusta). V týchto produktoch je prakticky to isté alebo príbuzné mikrobiálne zloženie (napr. Laktobacillus plantarum).

Po fermentácii mlieka

Mlieko svojim komplexným chemickým zložením je nielen najlepším zdrojom aktívnych látok nevyhnutných pre zdravý vývoj človeka, ale zvlášť po jeho fermentácii sú fermentované mliečne výrobky, ako sú kyslomliečne nápoje a vykysnuté syry (ako i  skvasená zelenina) bohatým zdrojom veľmi užitočných baktérii a enzýmov.
Osobitný význam pri získavaní dobrej imunity má bryndza vyrobená zo surového ovčieho mlieka s bohatým obsahom kyslomliečnych a „priateľských“ baktérií. Je predsa už dávno známe, že pri fermentácii každého druhu  mlieka, z mliečneho cukru laktózy vzniká veľmi prospešná kyselina mliečna, ktorá má silné antimikrobiálne účinky, ktoré spôsobujú  potláčanie nežiaducej patogénnej mikroflóry, vrátane vírusov. Takéto výrobky sú potom vynikajúcou, zdraviu prospešnou potravinou a vo veľkej miere znižujú riziko choroboplodných zárodkov, vrátane vírusov. Takéto fermentované mliečne výrobky môžu konzumovať i starší ľudia, ktorí sú intolerantní na laktózu.
Pri konzumácii fermentovaných mliečnych výrobkov vplyvom „priateľských“ baktérií ako sú jogurtové, acidofilné, zákvasové, ale najmä kultúry s veľkými antibakteriálnymi účinkami ako Laktobacillus plantarum, sa dosahujú dobré výsledky nielen pri znižovaní nepriaznivých účinkov patogénnych mikroorganizmov, ale ich účinkom sa zlepšuje aj imunita organizmu, zmierňujú sa alergie, zápalové ochorenia a sú účinné i v boji s rakovinou. Najnovšie sa potvrdilo, že zdravá črevná mikroflóra pozitívne pôsobí aj na zdravie mozgu a preto sú kyslomliečne výrobky i syry dobrou prevenciou aj pred duševnými chorobami.
Podľa MVDr. Alojza Bombu (Ústav experimentálnej medicíny, Košice), niektoré kmene prospešných mikroorganizmov, ktoré sú súčasťou črevnej mikroflóry a sú aj vo fermentovaných mliečnych výrobkoch, ako sú laktobacily, bifidobaktérie a enterobaktérie, dokážu viacerými mechanizmami priaznivo ovplyvňovať aj mnohé ďalšie fyziologické funkcie organizmu a znižovať riziko vzniku chorôb. Zistil, že pozitívne ovplyvňujú i lipidový metabolizmus a zasahujú do metabolizmu cholesterolu (znižujú hladiny LDL cholesterolu - „zlého cholesterolu“ a zvyšujú hladiny HDL - „dobrého cholesterolu“).
U nás už máme rad vynikajúcich fermentovaných mliečnych výrobkov, no tieto majú pomerne malý počet živých mikrobiálnych kmeňov. Naším vynikajúcim fermentovaným mliečnym výrobkom s najlepšími výživovými i antibakteriálnymi účinkami je naša tradičná Ovčia bryndza, ktorá má oprávnený prívlastok Biele zlato. Však dobre vykysnutá a vyzretá ovčia hrudka, získaná z mlieka oviec pasúcich sa na horských pasienkoch a z nej získaná bryndza je výživový i zdravotný unikát a mal by sa podstatne viac konzumovať. Pri jej pravidelnej konzumácii určite by sme získali väčšiu imunitu a predišli by sme mnohým ochoreniam.
Tradičných i nových fermentovaných mliečnych výrobkov je na našom trhu už celý rad a mnohí malovýrobcovia i súkromníci si už aj doma pripravujú rôzne kvalitné fermentované syrárske špeciality a nápoje. Je na nás, ako využijeme doterajšie tradičné i nové fermentované potraviny v boji s hroziacou vírusovou nákazou.
Už terajšie štatistiky dokladujú, že v krajinách, kde je tradícia konzumovať viac fermentovaných mliečnych i zeleninových výrobkov je podstatne menšia úmrtnosť ľudí nakazených koronavírusom. Najlepšie to vidieť na počtoch v Taliansku a v Južnej Kórei. Kórejčania tradične konzumujú podstatne viac fermentovaných potravín mliečnych i zeleninových (kimchi) a sú aj odolnejší, s podstatne nižšou úmrtnosťou o 7- až 10-násobok. Netreba preto podceňovať ani naše fermentované mliečne výrobky a zvlášť bryndzu, ale aj ostatné zeleninové fermentované výrobky. Je veľký predpoklad, že ich zvýšenou konzumáciou prispejeme v boji s vírusovým nebezpečenstvom aj u nás na Slovensku.
Ing. KAROL HERIAN, CSc.
Žilina
Článok bol uverejnený v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 12/2020.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down