17.01.2020 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Fragmenty z produkčnej sezóny 2018 - 2019 - snáď nám nový rok dá šancu na zlepšenie...

Desiatka rokov v živote včelstva, v porovnaní s históriou jeho života, kedy bez akejkoľvek pomoci prežívalo v pohode, je zanedbateľne málo. Ľudstvom pozitívne hodnotený vývoj, zvyšujúci pohodlie života však prináša so sebou i rad negatív a nedá sa stupňovať do nekonečna.

Psi brešú a karavána ide ďalej, hovorí príslovie. Scenár, podľa ktorého prebiehali všetky veľké diania a objavy v ľudskej histórii, produkoval vždy vedľajšie javy, hromadil nežiaduce účinky, ktoré sa prehliadali a „zametali pod koberec“. Časom sa z tých vedľajších účinkov a javov nahromadilo také kvantum, že pochovali podstatu - veľké diania a objavy. A padali kultúry, ríše, dynastie, všetko, čo sa pokladalo za nové, dokonalé a nezničiteľné.
Psy brešú, no karavána ide ďalej. Avšak i karavána raz narazí hlavou do múru a niet cesty ďalej. Lebo múr je silnejší. Systémové  pesticídy či neonikotinoidy sa na „prechodné obdobie“ zakázali, lebo spôsobili veľké problémy, ale výnimky (napríklad tohto roku pri osive cukrovej repy) sú povolené. Biodiverzita trpí, trápi sa a karavána ide ďalej. Situácia v oblasti zdravotného stavu včelstiev, kde systémové pesticídy  naďalej škodia svojimi zostatkami v pôde je za uplynulú sezónu ešte horšia o cca 10 - 20 % ako v predchádzajúcom roku. V útržkoch úvah, zamyslení, analýz, zažitých faktických udalostí uvádzam niektoré z nich. A to podstatné hneď na začiatok: nespejeme k lepšiemu, negatíva narastajú, dúfajme, že i rok 2020 nám ešte dá šancu na hľadanie zlepšení ku korekcii negatív.

Nedajte sa oklamať. Novodobé negatíva spôsobujúce tento jav nie sú viditeľné ani hmatateľné. Zostáva hŕstka včiel, opustený plod, v ktorom pri dobrom zvládnutí otázky varroa (počas celej produkčnej sezóny) nenájdeme ani len niekoľko desiatok roztočov varroa. Môže to skončiť i klinikou moru. Na 80 % však pôvodcovia týchto kolapsov nie sú len varroa či Paenibacilus alvei, ale niečo celkom iné a obraz kliniky moru je iba ich posledným z hmatateľných prejavov.

Viac sa dočítate v článkoch Ing. Tibora Jókaya v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 2 a 4.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down