24.07.2015 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Francúzski farmári pokračujú v protestoch, návrhy vlády im nestačia

Nahnevaní francúzski farmári dnes opäť zablokovali cesty k turistami vyhľadávanej Hore sv. Michala, ako aj cestné komunikácie vedúce do Álp.

Obnovenie protestov výrobcov mlieka a mäsa, protestujúcich proti nízkym výkupným cenám, súvisí s ich sklamaním z návrhov, ktoré im v stredu (22.7.) predložila vláda. Prezident Francois Hollande im síce prisľúbil finančnú pomoc, ale poľnohospodári žiadajú dlhodobé riešenie a plán francúzskej vlády v hodnote takmer 600 miliónov eur označili za nedostatočný.
Minister poľnohospodárstva Stéphane Le Foll v stredu spresnil, že pomoc poľnohospodárom bude zahŕňať vládne záruky za úvery v hodnote až 500 miliónov eur. Súčasťou plánu bude aj vytvorenie fondu v sume 50 miliónov eur, ktorý má zmierniť záťaž farmárov spojenú s odvodmi do sociálneho systému.
Farmári však nie sú s vládnymi návrhmi spokojní a dnes zablokovali viacero ciest, ktoré vedú na turistami vyhľadávané miesta, akými sú aj Hora sv. Michala v Normandii zapísaná na zoznamoch svetového kultúrneho dedičstva UNESCO či prístupy do Álp, ako aj diaľnice vedúce do veľkých miest. Cesty prehradili barikádami z pneumatík, traktormi i kmeňmi stromov.
Najväčšie odborové združenie francúzskych poľnohospodárov FNSEA dnes upozornilo, že v najbližších dvoch - troch dňoch môže dôjsť vo Francúzsku aj k ďalším protestom.
Agentúra AP s odvolaním sa na francúzsku vládu uviedla, že nízke výkupné ceny dobytka doviedli asi 10 % dobytkárskych fariem na pokraj bankrotu. Francúzskym farmárom zasadilo ranu aj embargo uvalené vlani členskými štátmi EÚ na dovoz ich produkcie do Ruska, ale i lacnejšia produkcia dovážaná do Francúzska z iných európskych krajín a pokles dopytu v Číne.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down