07.01.2025 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Fungicídna ochrana pod vplyvom externých zmien

„V ochrane obilnín sa pestovatelia boria s riešením viróz, škvrnitostí, načasovaním fungicídneho ošetrenia, problematikou nových prípravkov ako náhrady za zakázané chemické účinné látky, taktiež s možnosťami eliminovania dopadov extrémov počasia na poľnohospodárske plodiny,“ uviedla Ing. Alena Bezdíčková, PhD., zo spoločnosti DITANA Olomouc, na odbornej konferencii spoločnosti MV-servis koncom novembra 2024 v Nitre.

Pri hľadaní odpovedí na tieto otázky A. Bezdíčková vychádzala z 20-ročných výsledkov maloparcelkových pokusov spoločnosti DITANA, realizovaných neďaleko Olomouca v podmienkach repnej výrobnej oblasti. „Uplynulý rok bol zrážkovo bohatý, pričom boli obdobia, kedy rastliny trpeli nedostatkom vlahy - apríl, máj 2024, čo malo vplyv na rozsiahle výskyty chorôb na obilninách,“ zhodnotila A. Bezdíčková priebeh počasia.

Významné choroby pšenice

Najvážnejšou chorobou pšenice v Európe je septóriová škvrnitosť pšenice, ktorá má 25 až 35 dní dlhú inkubačnú dobu v závislosti od infekčného tlaku, patrí medzi fakultatívne parazity, t. j. po osídlení hostiteľskej rastliny preniknutím do pletiva vytvára toxíny dôsledkom čoho dochádza k odumretiu pletív. „Ošetrovať musíme skôr než toxíny kontaminujú pletivá. Je to najdôležitejší okamžik v ochrane proti septorióze,“ uviedla A. Bezdíčková, zároveň upozornila, že naďalej dochádza k vytváraniu rezistentných rás danej choroby. Novinkou pre skoré podchytenie choroby je tzv. inteligentná meteostanica, navrhnutá v spolupráci s IT odborníkmi spoločnosti CropTech, ktorí vytvorili model signalizácie podmienok pre výskyt septóriovej škvrnitosti. Meteostanica zaznamenáva teplotu, vlhkosť a zrážky priamo v poraste pšenice. Získané údaje sa ďalej spracovávajú externými systémami, výsledkom čoho je grafické, farebne rozlíšené zobrazenie podmienok v jednotlivých dňoch pre vznik a šírenie infekcie s upozornením na aplikovanie fungicídu. Z ďalších chorôb upozornila na hrdzu pšeničnú, ktorá je ale pre krátku inkubačnú dobu fungicídne riešiteľná. Hrdza plevová sa významne vyskytla v rokoch 2023 a 2024. Objavili sa nové rezistentné rasy - prekonávajúce geneticky podmienenú odolnosť odrôd pšenice, navyše sú prispôsobivejšie k podmienkam prostredia. Niektoré prípravky na báze azolov nemajú tak dobrú účinnosť proti hrdzi plevovej ako proti hrdzi pšeničnej. A. Bezdíčková odporúča prípravky s účinnou látkou prothioconazole.

Úbytok účinných látok – čo ich nahradí?

„Vo fungicídnej ochrane musíme používať tie, ktoré sú k dispozícii. Z azolov uviedla napríklad metconazole, prothioconazole, tebuconazole, ktoré sa vyznačujú výbornou účinnosťou proti hrdziam a fuzáriam, horšie však fungujú na septoriózy. K dispozícii sú strobiluríny, napríklad trifloxistrobin a azoxystrobin, pričom najlepšiu účinnosť dosahujú v kombinovaných prípravkoch, najmä s prothioconazole, alebo SDHI účinnou látkou. Dokážu poskytnúť komplexnú účinnosť nielen proti hrdziam, ale aj proti septóriám a fuzáriam v klase,“ dodala.

Výsledky pokusov

Z fungicídov spoločnosti MV-servis upozornila na Empartis - obsahuje strobilurínovú účinnú látku kresoxim-methyl, ktorá preniká do pletív rastliny, je systémovo rozvádzaná, má dlhodobú preventívnu účinnosť. Taktiež boscalid, ktorý po zachytení na povrchu rastliny difúzne preniká do povrchových pletív a chráni tak rastlinu.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down