08.08.2014 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hamé bude žiadať kompenzácie za straty v Rusku, čaká škody nad 100 mil. Kč

Česká potravinárska firma Hamé bude žiadať od vlády alebo od Európskej únie kompenzáciu prípadných škôd, ktoré jej vzniknú obmedzením dodávok na ruský trh. Povedal to šéf spoločnosti Martin Štrupl. Spoločnosť, pre ktorú je ruský trh dôležitý, očakáva škody za viac než 100 miliónov Kč (3,59 milióna eur). Informoval o tom server iDNES.cz.

"Súčasná situácia nás veľmi znepokojuje. Na ruskom trhu plánujeme tento rok utŕžiť za naše výrobky zhruba 900 miliónov Kč, čo je takmer 20 % celkových konsolidovaných tržieb spoločnosti," uviedol Štrupl. Dodal, že z tohto objemu približne 15 % výrobkov dováža Hamé do Ruska z českých výrobných závodov, zvyšok vyrába vo svojom závode v Rusku, kde produkuje paštéty, kečupy a výrobky dojčenskej výživy.
"Už teraz sme vzhľadom na riziká museli obmedziť plánované investície do ruského výrobného závodu a do rozvoja ruského trhu, čo negatívne ovplyvní naše budúce výnosy," upozornil šéf Hamé.
Česká vláda uznáva, že firmy poškodené ruskými sankciami potrebujú pomoc. Podľa českého premiéra Bohuslava Sobotku, ktorý o kompenzáciách diskutoval s ministrom financií Andrejom Babišom, by sa prípadné kompenzácie mali riešiť hlavne na úrovni EÚ v rámci poľnohospodárskej politiky. Babiš k tomu dodal, že dôsledky sa zatiaľ nedajú presne odhadnúť, ale "prebytky potravín z EÚ môžu mať na český priemysel devastačné účinky".

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down