11.12.2015 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hamé kupuje nórska spoločnosť Orkla za 175 miliónov eur

Nórska firma Orkla podpísala zmluvu o kúpe českého výrobcu potravín Hamé za 175 miliónov eur. Predaj Hamé však musia ešte schváliť české protimonopolné úrady. Orkla totiž vlastní v Česku aj spoločnosť Vitana. Informovali o tom na svojich internetových stránkach české Hospodářské noviny a Mladá fronta Dnes.

Hovorca Vitany Milan Linka uviedol, že Orkla po prevzatí Hamé zdvojnásobí svoj obrat v strednej Európe. Hamé mala vlani tržby 4,9 miliardy korún (181,34 milióna eur) a čistý zisk 234 milióna Kč. Takmer 70 % tržieb generuje v Česku a na Slovensku.
Orkla v strednej Európe vlastní okrem Vitany aj rakúsku spoločnosť Felix a rumunskú Orkla Foods Romania.
Doterajší majiteľ Hamé, investičný fond Nordic Partners, už vlani na jeseň potvrdil, že má v pláne firmu predať. Kupca však hľadal niekoľko mesiacov. Špekulovalo sa o tom, že o potravinársku skupinu má záujem aj fond ministra financií Andreja Babiša Hartenberg Capital, ktorý spravuje Jozef Janov. Ponuku však predložili aj chorvátska Podravka a Orkla.
Nordic Partners požadovali za Hamé podobnú cenu, za ktorú výrobcu paštét, omáčok či detskej výživy kúpili v roku 2008 od vtedajších majiteľov Leoša Novotného a jeho partnerov.
Hamé má v Česku a na Slovensku vedúcu pozíciu na trhu u paštét, hotových jedál, konzervovanej zeleniny, džemu a detskej výživy. Silnú pozíciu na trhu s paštétami má Hamé aj v Maďarsku, Rumunsku a Rusku. Firma má približne 2400 zamestnancov a 10 výrobných závodov.
Orkla je popredným dodávateľom značkového spotrebného tovaru a riešenia v oblasti potravín, drogériového tovaru a pekárstva v Škandinávii, Pobaltí, na niektorých trhoch v strednej Európe a v Indii. S akciami Orkla sa obchoduje na burze v Osle, kde je aj centrála firmy.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down