07.10.2014 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Historicky prvý

Slovenskí pestovatelia sú zvyknutí na poľné dni repiek, obilnín, kukurice či slnečnice. V posledných rokoch sa stabilnou súčasťou a ekonomickou plodinou osevných postupov mnohých podnikov najmä na východe a strede Slovenska stáva sója. Aj preto sa Ing. Ivan Vaňo zo spoločnosti Rapool Slovakia a Marcel Krasnica zo spoločnosti MV Servis 10.septembra v okrese Veľký Krtíš rozhodli zorganizovať historický prvý deň poľa zameraný na pestovanie sóje fazuľovej.

Ako I. Vaňo prezradil, myšlienka sa rodila už pri sejbe pokusných políčok, kde pomocnú roku podalo Poľnohospodárske družstvo Suché Brezovo – Veľký Lom. Krtíšania si na pomoc pri organizovaní tohto podujatia prizvali aj ďalších odborníkov z radov výrobcov osív a chemických spoločností.

V súčasnosti je na Slovensku osiatych 33,43-tisíc ha, z toho celý južný región až po východnú hranicu pestuje takmer 31-tisíc ha sóje. Meniaca sa klíma v  suchých regiónoch, nestabilná jeseň, výkyvy počasia v priebehu zimy, neskoré jarné vstupy do polí a neposlednom rade výkyvy výkupných cien komodít sú dôvody, ktoré vedú pestovateľov k zmenám vo svojich osevných postupoch.

„Určite aj sója má svoje špecifiká a ekonomickú hranicu rentability pestovania. Rok 2013 a podobné extrémne suché letné mesiace iných rokov hovoria v neprospech pestovania sóje. A práve to bol hlavný dôvod organizácie tohto poľného dňa, na ktorý sme prizvali aj odborníkov v pestovaní sóje na výmenu skúseností,“ informoval I. Vaňo.

Jedným z nich bol Ing. Peter Bašta z poľnohospodárskeho podniku Agrobán s.r.o. Bátka. V podniku sóju pestujú na výmere cez tisíc ha. V osevnom postupe majú desiatky hybridov, pričom prvé výsledky zberu tohtoročnej úrody skorých materiálov vyzerajú veľmi pozitívne. „O tonu lepšie úrody oproti vlaňajšku, prekonávajúce hranicu troch ton,“ spresnil P. Bašta, ktorého prítomnosť na poľnom dni organizátori využili a dali priestor konštruktívnej diskusii pestovateľov nielen vo výbere vhodných odrôd, ale aj technológií pestovania, pestovateľských nárokoch a realizácii na trhu.

Celý článok bude uverejnený v najbližšom vydaní Roľníckych novín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down